Цените в евро и левове от август 2023г

Цените в евро и левове от август 2023г

СПОДЕЛИ
Снимка:istock

Цените за стоки и услуги в страната ще бъдат обявени в левове и евро в рамките на около 17 месеца след влизането ни в еврозоната. Целта е да се попречи на търговците да закръглят цените и да се запази инфлацията след въвеждането на еврото. Работната дата за присъединяването на България към еврозоната е 1 януари 2024 г.

Това е записано в проекта на Национален план за въвеждане на еврото в България, който вестник „Труд“ има.

Цените ще бъдат преобразувани от левове в евро при фиксиран обменен курс от 1,95583 лева за евро. Всички пет десетични знака трябва да бъдат използвани и едва след това резултатът може да бъде закръглен до най-близкия евроцент в съответствие с плана за смяна на еврото.

Задължението за показване на цени в левове и евро трябва да започне 30 дни след като Съветът на ЕС реши, че България изпълнява условията за въвеждане на еврото и потвърди обменния курс, по който ще влезем в еврозоната. Очаква се това решение да бъде взето шест месеца преди въвеждането на еврото в България. Това означава, че от август 2023 г. цените ще бъдат в левове и евро. Обявяването на цените в две валути ще продължи 12 месеца след влизането ни в еврозоната. През този период цените в магазините, във всички реклами на продавачи и на техните уебсайтове трябва да бъдат посочени в левове и евро. Двойното показване на цените ще се отрази и на администрацията. През този период всички дължими суми от граждани на държавата и общините, като данъци, такси и др., Ще бъдат начислявани в левове и евро.

За да насърчи честните търговци да определят цени в евро, Комисията за защита на потребителите (CPC) организира кампанията „Честен търговец“. Търговците, които следват правилата за прецизно преобразуване на цените от левове в евро и ги напишат ясно, ще получат стикера „Честен търговец“. Имената на търговците, които нарушават правилата за преобразуване или закръгляване, ще бъдат включени в черния списък, който ще бъде качен на уебсайта на CPC. Гражданите ще могат да се отчитат пред търговци, които не спазват правилата за писане на цени. Данните от страните, които наскоро приеха еврото, показват, че рискът от закръгляване е най-висок в услугите, особено в кетъринга, салоните за красота, хотели и развлекателни услуги.

Останалото ни се връща в евромонети.

Плащаме 30 дни в двете валути

В продължение на шест месеца банките ще обменят левове за евро безплатно.

През първия месец от влизането ни в еврозоната левът и еврото ще бъдат в обръщение едновременно и двете валути ще бъдат законно платежно средство. Това означава, че ако страната ни се присъедини към еврозоната на 1 януари 2024 г., тогава до 31 януари 2024 г. ще можем да пазаруваме и в левове, и в евро. И търговците ще върнат промяна в евро само ако не са в състояние да го направят по практически причини.

Така левът ще бъде изтеглен от обращение. Също така ще има правило, че от търговците няма да се изисква да приемат повече от 50 монети на покупка през този месец. Целта не е да се безпокоят хората, които пазаруват, с плик от стотинка.
След първия месец от присъединяването ни към еврозоната ще пазаруваме само в евро.

През първите шест месеца след въвеждането на еврото банките и българските пощенски служби ЕАД ще обменят левови банкноти и монети за евро безплатно, а през следващите шест месеца ще могат да начисляват такса за тази услуга. Една година след присъединяването ни към еврозоната банките ще обменят левове за евро само по тяхно искане. Но БНБ ще обменя лева за неограничен период от време и няма да начислява никаква комисионна за това.

Данък

Нови данъчни правила

В данъчни декларации и формуляри, които гражданите и фирмите ще попълват след въвеждането на еврото и които се отнасят до задълженията към хазната за предходната година (преди въвеждането на еврото), дължимите суми ще бъдат в български лева. Плащанията към хазната обаче трябва да се извършват в евро и да се изчисляват по фиксирания обменен курс на лева. Ако има закръгляване, то трябва да е в полза на гражданите – тоест те могат да платят няколко цента по-малко, но не повече от дължимото в левове.

Условията на кредита няма да се променят.

Може да се появи нова формула за лихва по заеми

Всички банкови сметки са само в евро

От момента, в който България се присъедини към еврозоната, всички текущи, спестовни и депозитни сметки в банките автоматично и безплатно ще бъдат конвертирани в евро. Това ще се случи при фиксиран обменен курс от 1 95583 лева за евро. От първия ден на въвеждането на еврото, притежателите на сметки ще могат да теглят евро от своите левови сметки, независимо дали го правят чрез банкомат или в банков офис. Безкасовите плащания също ще бъдат само в евро.

Всички договори за депозити и заеми в левове ще продължат да действат и след влизането ни в еврозоната. От деня на въвеждането на еврото всички заеми, отпуснати в левове, ще се третират като заеми в евро. Преобразуването на валута не може да се използва като условие за предоговаряне на условията на вече сключени споразумения между банки и техните клиенти, което би ги поставило в по-неблагоприятно финансово състояние в сравнение с тяхното положение преди конвертирането на валута.

Въвеждането на еврото не изисква промени в съществуващите договори за заем, тъй като въпросът за тяхното преобразуване ще бъде регламентиран от закона, уреждащ въвеждането на еврото в България. Този „европейски закон“ ще предвижда, че договорите за заем остават в сила и сумите в левове ще се третират като суми в евро, конвертируеми при фиксиран обменен курс. Ако лихвеният процент по заема е фиксиран, той ще влезе в сила след въвеждането на еврото. Ако заемът има променлив лихвен процент, този параметър ще бъде променен от „европейското законодателство“. Но това трябва да се направи по такъв начин, че да не влошава финансовото състояние на клиентите и да не води до допълнителни разходи в сравнение с лихвените разходи, които клиентът би направил при изплащане на заема в левове, се казва в плана. Банките ще информират клиентите си за предстоящите промени няколко месеца преди преминаването към еврото, вкл. и чрез публикуване на техните сайтове с алгоритъм за процентно преобразуване.

avatar