Синдромът на разбитото сърце съществува и е опасен

Синдромът на разбитото сърце съществува и е опасен

СПОДЕЛИ

„Смъртта на любим човек, свада с любовта на живота ни, победата на любимия ни футболен отбор – има толкова много събития, в които емоциите могат да ни съсипят, включително до  усещането, че сърцето ни се разкъсва. В някои случаи се случва точно това. Във Франция всяка година 3 хиляди. човек става жертва на синдром на разбито сърце, наричан още синдром на тактосубо (TTS) ”, пише Le Figaro. 

Как емоциите получават придобиват това убийствено въздействие? Неотдавнашно проучване показва, че това може да е свързано с работата на мозъка. Група от изследователи от Университетската болница в Цюрих (Швейцария) е анализирала мозъчната активност на 15 пациенти със синдром на такоцубо и я сравнява с мозъчната активност на 39 здрави хора.

„Нашите резултати показват, че при пациентите с ТТС е нарушена връзката с мозъка, което води до друга интерпретация на различни емоции. Поради това те могат да станат по-чувствителни към силни емоции“, заключава д-р Елена Темплин-Хадри, съавтор на изследването, публикувано на 5 март 2019 г. в European Heart Journal.“

Синдромът на Tacocubo е описан за първи път през 1991 г. Поради сходни симптоми, TTS често се бърка с инфаркт, но има съвсем различен произход. Докато инфарктът е причинен от запушване на коронарните артерии, TTS се появява поради деформация на лявата сърдечна камера, която е повече не може да гарантира изпълнението на своята изпомпваща функция и следователно не може да изпрати достатъчно кръв към тялото ни, за да му позволи да работи правилно ”, обяснява авторът на публикацията.“

„Синдромът на разбитото сърце засяга главно жени над 50 години и се смята, че е причина за около 5% от сърдечните пристъпи при жените. Въпреки това, тази цифра може да бъде подценена,“ посочва Ле Фигаро.

„Този синдром все още не се диагностицира достатъчно и не се разпознава дори от кардиолозите“, посочва със съжаление д-р Темплин-Хадри. „Изследователите обръщат твърде много внимание на сърцето и забравят за важността на мозъка в това заболяване“, подчертава кардиологът.

Източник: Zdrave.to

avatar