Сеизмолог: Трябва да бъдем подготвени за земетресения

Сеизмолог: Трябва да бъдем подготвени за земетресения

СПОДЕЛИ

Вторичните трусове в Албания продължават и това е съвсем нормално. Тяхната сила намалява и магнитудът става все по-нисък.

Последният регистриран такъв трус е малко преди 6 ч. тази сутрин, обясни Петя Трифонова – сеизмолог от БАН, в интервю за bTV.   „В течение на 24 часа са регистрирани над 50 вторични труса. Беше доста интензивна сеизмичната обстановка, имаше няколко земетресения с магнитут над 5, което допълнително създаде предпоставки за нови разрушения“, посочи сеизмологът.  

В България се е усетил само ефектът от основното събитие в Албания – усещанията са били слаби и само по високите сгради, обясни тя. Трифонова напомни, че България също се намира в сеизмично активна зона. Трябва да бъдем подготвени и да очакваме да се случат такива земетресения, категорична беше тя.  

„В Албания преди 40 години е имало и друго голямо земетресение, в западното крайбрежие е доста висока сеизмичната активност. Там има система от разломи, които е ясно, че могат да генерират сериозни събития – такава активност беше наблюдавана вчера“, обясни още сеизмологът.

По всяка вероятност земетресенията в Албания са предизвикали и труса в Босна и Херцеговина, смята сеизмологът. Според нея огнището, което е активирано в Босна и Херцеговина се намира в същите сеизмични източници – на източната граница на Адриатическата микроплоча.  

Проф. Николай Милошев, директор на Националния институт по геофизика, геодезия и география, заяви пред БНТ, че в Босна и Херцеговина има затихване, но не може да се каже категорично, че двете огнища са свързани.   По думите му е логично е след едно такова силно земетресение да има много афтършокове, които да са в границите до 5-5,5 по Рихтер.  Проф. Милошев беше категоричен, че няма нищо изключително и това е нормална сеизмологичност.  

avatar