Пролетна умора – как да я преборим?

Пролетна умора – как да я преборим?

СПОДЕЛИ

Отпадналост, сънливост, липса на мотивация са част от типичните за пролетната умора симптоми.
За човешкия организъм пролетта е най-тежкото време през годината. Увеличава се авитаминозата, възниква необходимост от адаптиране към промените в денонощния ритъм (трябва да се премине от т. нар. зимен сън към пролетното бодърстване), засилва се синдромът на хроничната умора и проявите на сърдечно-съдови проблеми.Признаците на авитаминозата са:

сънливост
хронична умора
появата на пъпки
намаление на зрението
проблеми с потентността
кръвотечение от венците
опадане на косата
проблеми с ноктите
чести простуди с дълго и трудно възстановяване
раздразнителност, апатия
понижено внимание, памет и интелект

Ето една кратка характеристика на най-важните витамини, какво причинява липсата им и къде да ги открием.

Витамин А

Поради особеното си въздействие върху организма, го наричаме още витамин на растежа. Той е важен и за запазване функциите на кожата. В същото време пречи на болестните процеси и придава на косата лъскавина. При липсата му при малките деца се получават смущения в общия растеж, най-явно изразен при израстването на зъбите. Признак за недостига му е и чупливостта на космите и ноктите, както и общото отслабване съпротивителната сила срещу инфекции. Вит. А можем да си набавим чрез млякото и млечните продукти, жълтъка, рибите и рибеното масло, черния дроб. На каротина са дължи силно оцветеният оранжев цвят на зеленчуци и плодове – моркови, домати кайсии.

Витамини В комплекс

Това са групите разтворими във вода витамини. Те са особено важни при децата, защото вземат участие в изграждането на жизнено важните процеси при обмяната на веществата. При недостига им отново има нарушение на общия растеж. Характеризира се още със симптоми като често главоболие, умора, безсъние, липса на апетит, изсушаване и загуба на лъскавината на косата и мекотата на кожата. По време на бременността, в периода на кърменето и по време на растежа на малките деца се препоръчва взимането им профилактично. Те се намират в изобилие във всички растителни и животински клетки, но най-много – в гъбите, цвеклото, спанака, бананите, бобовите растения, млякото, яйцата и черния дроб.

Витамин С (аскорбинова киселина)

Докато голяма част от животните образуват аскорбинова киселина в организма си, особеното е, че човек трябва да си я набавя отвън. Този витамин е безкрайно необходим за запазване функционалната способност и ефективност на всички тъкани и органи. Той е незаменим в борбата на организма с инфекциозните заболявания. Безкрайно необходим както по време на бременност и кърмене, така и при всички заболявания с температура. Когато е в недостатъчност, се получава т.нар. авитаминоза. Витамин С има удивителното свойство да стимулира и поддържа необходимото здравословно количество на всички останали витамини – ето къде е и причината за пролетната умора, липсата на апетит, най-различни състояния на изтощение и сънливост, склонността към инфекции и възпаления. Можем да си го набавим от всички силно оцветени зеленчуци и плодове, сред които са всички цитрусови, черното френско грозде – касис (първенецът по съдържание на вит. С), диво растящите плодове – ягоди, шипка, глог, малини, къпини, както и доматите, всички видове зеле и картофи.

Витамин D (калциферол)

Той е най-важният и необходим за изграждането и растежа на костната система при бебетата и малките деца. По-малко известно е, че вит. D се прилага успешно при косопад. Този витамин има свойството да се складира в някои органи – кожа, бъбреци, черен дроб. Недостигът му крие риск от рахит – проява на нарушена обмяна на калция и фосфора, вследствие на което при децата се проявяват нарушения в развитието на костната тъкан, зъбите, както и в общия растеж. На първо място, като доставчик, трябва да споменем рибеното масло. Други важни източници са маслото, млякото и жълтъкът.

Витамин H (биотин)

Известен още като витамин В7, интересното при него е, че в много малки количества той стимулира развитието на много полезни бактерии и е особено необходим за детския организъм! Неоценима е ролята му при действието на ензимите, участващи в разграждането на веществата. Недостигът му води до затрудняване на обмяната на веществата, до себорея, пърхот, засилена функция на мастните жлези, както и до неестествено намаляване на пигментацията. Откриваме го най-вече в оризовите трици, картофите, черния дроб, млякото и жълтъка.

avatar