Почина архитектът на „Бузлуджа“

Почина архитектът на „Бузлуджа“

СПОДЕЛИ

Почина арх. Георги Стоилов, съобщиха от Съюза на архитектите в България.

„Разделяме се с изключителния професионалист, притежаващ дългогодишен практически, експертен и административен опит в областта на архитектурата и управлението“, се посочва в съобщението им.

Арх. Георги Стоилов е автор на много сгради и архитектурно-скулптурни паметници: хотел „Рила“, сградата на БНР, хотелски комплекс „Орбита“ (София); международен младежки лагер, хотелите „Интернационал“, „Емона“, „Рубин“ и „Акациите“; Националния център за въздушен контрол, резидентски комплекс в Дубна, Русия, мемориалите „Бузлуджа“, „Беклемето“ и пантеона „Гургулят“. Бил е кмет на София (1967–1971 г.) и министър на Министерство на архитектурата и благоустройството (1971–1973 г.).

Той е и един от създателите на Съюза на архитектите в България и дългогодишен негов председател. Председател на Международния съюз на архитектите (1985 – 1987).

Президент на Международната академия на архитектурата от основаването ѝ през 1987 г. , а от 2019 г. – неин почетен президент. „Почетен гражданин на София“ (2004 г.).

Носител е на Орден „Стара планина“ I степен „за особено големи заслуги в архитектурата“ (2010 г.), на орден „Георги Димитров“, на почетното звание „Герой на социалистическия труд“ и „Народен архитект“, както и на Димитровска награда.

Монумент Бузлуджа ще отвори за посетители за пръв път от над 30 години насам. Това съобщиха във своята фейсбук страница от Фондация „Проект Бузлуджа“, създадена с цел опазване на паметника.

През 2019 година американската фондацията „Гети“ решава да предостави 185 000 долара на ICOMOS – Германия за проучвания, технически обследвания и лабораторни анализи за състоянието на монумента на Бузлуджа. Година по-късно за историческата сграда са отпуснати още 65 000 долара.

Проектът се координира от фондация „Проект Бузлуджа“ под ръководството на ИКОМОС Германия и с участието на реставратори от общо пет европейски университета: Националната художествена академия в София, Академията по изкуствата (АМТИИ) в Пловдив, Техническия университет в Мюнхен, Университета по приложни изкуства в Берн и Академията по изящни изкуства в Дрезден, както и неправителствената организация Диадрасис от Атина.  

С подкрепата на американската фондация Гети през 2019 г. стартира работата по „Проучване, план за опазване и стратегия за повторно използване“ на паметника. През 2020 г. стартира първата консервационна работа на място с проекта „Аварийна стабилизация на мозайки“ в паметника Бузлуджа, подкрепен отново от фондация Гети. Така бяха изпълнени първите мерки за спиране на разпадането на ценното мозаечно изкуство в сградата.

Институтът по Консервация „Гети“ (GCI) в Лос Анджелис, Калифорния, е програма на тръста „Дж. Пол Гети”. Основаният през 1985-а GCI със седалище в Лос Анджелис представлява частна международна научноизследователска институция, посветена на напредъка в консервационните практики чрез създаването и предоставяне на технологични знания.

Институтът работи както за опазването на произведения на изкуството, така и за съхраняване на архитектурно наследство.

През 2022 г. министерството на културата отпусна 388 хил. лева за обезопасяване на Бузлуджа и отваряне на монумента за посетители. Финансирането е спечелено от Областната администрация на Стара Загора по проект „Недвижимо културно наследство“.


Арх. Дора Иванова (Снимка: Личен архив)

Дора Иванова е български архитект и ръководител на инициативата за опазване на Бузлуджа. Тя създава фондация “Проект Бузлуджа” през 2015 г. с цел запазване на сградата чрез повишаване осведомеността по въпроса и осигуряване подкрепата на политически и професионални общности, медии и граждани. Фондацията подпомага за цялостната преоценка на паметника и неговата социално-икономическа стойност.


Във фоайето посетителите ще могат да научат за историята на сградата, актуалните дейности по опазването ѝ, както и бъдещия ѝ потенциал чрез видео прожекции, разкриват от „Проект Бузлуджа“. 

От инфо павилион ще могат да закупят билет за обиколка с екскурзовод. Турът се провежда по изградени за целта обезопасени посетителски пътеки, става ясно още от представената информация. 

В основната зала се намира стабилизираната куполна мозайка. Опасните отломки от покрива са отстранени и посетителите могат да обиколят залата, да седнат на трибуните и да научат повече за историята на мястото от екскурзовода, пише още в социалните мрежи. 

Стенните мозайки се намират зад зелените платна на временния защитен навес, който ги пази от дъжд и сняг. Посетителите ще могат да видят част от тях. Обиколка на всички мозайки ще бъде предлагана в специализирани турове. На финала посетителите ще се насладят на изключителната природна панорама, разгръщаща се от центъра на България, обясняват от „Проект Бузлуджа„. 

avatar