С американско финасиране „Бузлуджа“ отново отваря за посетители

С американско финасиране „Бузлуджа“ отново отваря за посетители

СПОДЕЛИ

Монумент Бузлуджа ще отвори за посетители за пръв път от над 30 години насам. Това съобщиха във своята фейсбук страница от Фондация „Проект Бузлуджа“, създадена с цел опазване на паметника.

През 2019 година американската фондацията „Гети“ решава да предостави 185 000 долара на ICOMOS – Германия за проучвания, технически обследвания и лабораторни анализи за състоянието на монумента на Бузлуджа. Година по-късно за историческата сграда са отпуснати още 65 000 долара.

Проектът се координира от фондация „Проект Бузлуджа“ под ръководството на ИКОМОС Германия и с участието на реставратори от общо пет европейски университета: Националната художествена академия в София, Академията по изкуствата (АМТИИ) в Пловдив, Техническия университет в Мюнхен, Университета по приложни изкуства в Берн и Академията по изящни изкуства в Дрезден, както и неправителствената организация Диадрасис от Атина.  

С подкрепата на американската фондация Гети през 2019 г. стартира работата по „Проучване, план за опазване и стратегия за повторно използване“ на паметника. През 2020 г. стартира първата консервационна работа на място с проекта „Аварийна стабилизация на мозайки“ в паметника Бузлуджа, подкрепен отново от фондация Гети. Така бяха изпълнени първите мерки за спиране на разпадането на ценното мозаечно изкуство в сградата.

Институтът по Консервация „Гети“ (GCI) в Лос Анджелис, Калифорния, е програма на тръста „Дж. Пол Гети”. Основаният през 1985-а GCI със седалище в Лос Анджелис представлява частна международна научноизследователска институция, посветена на напредъка в консервационните практики чрез създаването и предоставяне на технологични знания.

Институтът работи както за опазването на произведения на изкуството, така и за съхраняване на архитектурно наследство.

През 2022 г. министерството на културата отпусна 388 хил. лева за обезопасяване на Бузлуджа и отваряне на монумента за посетители. Финансирането е спечелено от Областната администрация на Стара Загора по проект „Недвижимо културно наследство“.


Арх. Дора Иванова (Снимка: Личен архив)

Дора Иванова е български архитект и ръководител на инициативата за опазване на Бузлуджа. Тя създава фондация “Проект Бузлуджа” през 2015 г. с цел запазване на сградата чрез повишаване осведомеността по въпроса и осигуряване подкрепата на политически и професионални общности, медии и граждани. Фондацията подпомага за цялостната преоценка на паметника и неговата социално-икономическа стойност.


Във фоайето посетителите ще могат да научат за историята на сградата, актуалните дейности по опазването ѝ, както и бъдещия ѝ потенциал чрез видео прожекции, разкриват от „Проект Бузлуджа“. 

От инфо павилион ще могат да закупят билет за обиколка с екскурзовод. Турът се провежда по изградени за целта обезопасени посетителски пътеки, става ясно още от представената информация. 

В основната зала се намира стабилизираната куполна мозайка. Опасните отломки от покрива са отстранени и посетителите могат да обиколят залата, да седнат на трибуните и да научат повече за историята на мястото от екскурзовода, пише още в социалните мрежи. 

Стенните мозайки се намират зад зелените платна на временния защитен навес, който ги пази от дъжд и сняг. Посетителите ще могат да видят част от тях. Обиколка на всички мозайки ще бъде предлагана в специализирани турове. На финала посетителите ще се насладят на изключителната природна панорама, разгръщаща се от центъра на България, обясняват от „Проект Бузлуджа„. 

avatar