Наш генерал е уличеният в шпионаж в полза на Русия

Наш генерал е уличеният в шпионаж в полза на Русия

СПОДЕЛИ

Генералът от резерва Валентин Цанков Цанков е заподозреният в шпионаж, гласи неофициална информация, разпространена от „24 часа“ и „Епицентър“.

По-рано от прокуратурата съобщиха, че български офицер от резерва е предавал класифицирана информация на руски съветник в руското посолство. За случая е уведомено и МВнР, което да предприеме съответните действия. Руският дипломат се ползва с имунитет и не може да бъде обвинен.

Министерството на външните работи на Република България обяви двама руски дипломати, акредитирани у нас, за персона нон грата и им даде 48 часа да напуснат страната. Това заяви Митко Димитров, директор на дирекция „Пресцентър“ на МВнР, по време на брифинг.

„Компетентните държавни органи уведомиха министъра на външните работи Теодора Генчовска за събрани доказателства за извършвана разузнавателна дейност от страна на граждани на Руската федерация, ползващи се с дипломатически имунитет. Те са осъществявали нерегламентирана разузнавателна дейност, несъвместима с дипломатическия им статут на територията на Република България“, подчерта Димитров.

В МВнР бе привикан посланикът на Руската федерация у нас Елеонора Митрофанова, за да й бъдат връчени две ноти. Поради невъзможност да се яви, нотите бяха връчени на Филипп Воскресенский, дипломат от рускотото посолство.

С първата нота се уведомява руската страна, че България обявява за персона нон грата двама дипломатически служители на руското посолство у нас. А с втората нота, че Министерството на външните работи остро протестира срещу публикации на посолството на Руската федерация в информационното пространство през последните дни с обидни квалификации и внушения спрямо Република България и нейните съюзници. „Тези послания са в пълно противоречие с многократно декларираните от самото посолство и неговото ръководство политика и отношения на уважение и сътрудничество с Република България“, заяви директорът на пресцентъра на МВнР.

Българската страна определи използвания от руското посолство език като несъвместим с дипломатическата практика и обществени норми и представляващ недвусмислена обида към Република България в качеството ѝ на страна на акредитация.

„Настояваме посолството незабавно да премахне въпросните публикации и да поднесе извинения по съответния ред“, посочи още Димитров.

Посолството на Русия в София използва израза „евроатлантически подлоги“, описвайки спирането на руски сайтове в България. Това става ден след като „с цел гарантиране на киберсигурността на България и в контекста на ескалацията на хибридни атаки експерти от Министерство на електронното управление, съвместно с отдел „Киберпрестъпност“ към ГДБОП в МВР предприеха действия за филтриране или преустановяване на трафика от над 45 000 интернет адреса, от които са извършвани опити за зловредна намеса в електронни системи или мрежи“. Вчера председателят на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен обяви и че ще бъдат забранени смятани за контролирани от Кремъл медии, RT (известна с първото си име Russia Today) и „Спутник“, заедно с разклоненията им на различни езици. Целта е да се спре „медийната машина на Кремъл в ЕС“.

Посолството на страната, която забранява на медиите си да описват войната в Украйна по други източници, освен официалните, реагира във „Фейсбук“ със съобщението: „Съобщаваме, че във връзка с информационната агресия от Вашингтон и неговите евроатлантически подлоги, която се води спрямо информационните ресурси на нашата страна – в България са блокирани или не се зареждат коректно редица сайтове на руски държавни институции и медии, включително и на дипломатическата ни мисия в София – Посолството създаде своя канал в Telegram“

В текста на съощението на руски език дипломатическата мисия е използвала думата „прихвостень„, която според речниците съответства на „лакей“, „блюдолизец“, „подлизурко“, „оръдие“.

Рано тази сутрин главният прокурор съобщи първо в Туитър, че в  резултат от съвместната дейност на Спецпрокуратурата и ДАНС е образувано досъдебно производство за шпионаж. Установено е че руски гражданин е осъществявал у нас нерегламентирана разузнавателна дейност.

Два часа по-късно в профила си във Фейсбук прокуратурата даде и известни детайли за българския участник в схемата – генерал от резерва, участвал в мисии извън България; работил в Министерство на отбраната; разполагал с достъп до класифицирана информация, касаеща ЕС и НАТО,  който от 2016 година досега е предавал информация, представляваща държавна тайна на съветник в посолството на Руската федерация. Това ставало на конспиративни срещи.

Използвани са преносими карти-памет, криптиращи устройства и шифрограма за кодиране на комуникацията. В рамките на разследването се претърсват 2 адреса и леки автомобили, собственост на българския гражданин

Това е второто дело за шпионаж в полза на Русия, по което работи Софийската военно-окръжна прокуратурата.

Прокуратурата обяви ново разследване срещу руски шпиони

Генералът от резерва от 2016 г. предавал на руски дипломат вътрешно-политическа информация на дипломатическо лице от посолството на Руската федерация в София. Това обявяват от прокуратурата в прессъощение, с което дават подробности по обявеното от главния прокурор задържане на руски шпиони у нас.

По непотвърдена официално информация става въпрос за генерал Валентин Цанков.

Почти по едно и също време с обявеното изгонване на двама дипломати от посолството на РФ у нас, прокуратурата поясни, че е образувано досъдебно производство по чл. 105, ал.1 от НК.

Според обвинението генералът се е занимавал с шпионаж от 2016 г. насам. Българският генерал от резерва се е поставил в услуга на чужда държава, за да й служи като шпионин, извършвайки нерегламентирана разузнавателна дейност. Той е координирал своите действия с руски гражданин, с дипломатически имунитет – съветник в политическата секция на посолството на Руската Федерация в София, чиито действия нарушават Виенската конвенция за дипломатически отношения и накърняват държавния суверенитет на Република България.

Българският генерал от резерва е участвал в редица мисии зад граница, заемал е и различни длъжности в Министерство на отбраната. Той е разполагам, във връзка с работата си, с достъп до класифицирана информация, касаеща НАТО и ЕС.

Той е събирал класифицирана информация, отнасяща се до вътрешно-политически въпроси на Република България и я е предавал на служителя в дипломатическата мисия на Руската Федерация в София.

За прикритие на дейността си лицата са провеждали конспиративни срещи, използвали са преносими флаш-памети и устройства за криптиране на информацията.

Претърсени са 2 адреса и лек автомобил. В жилищата са намерени и иззети голям брой електронни носители на информация, тефтери, лаптопи и хартиени носители. Предстои назначаване на компютърно-техническа експертиза за проверка на наличната информация с оглед установяване нейния произход и класификация по реда на Закона за защита на класифицираната информация.

Кой е ген. Валентин Цанков?

Роден е на 25 август 1956 г. в Пловдив. Завършва с отличие Висшето военно училище във Велико Търново. Учи във Военната академия „Г.С. Раковски“ (1988 – 1990 г.) в София, която завършва със златен медал. След това завършва Генералщабна академия в Гърция (1997 – 1998 г.).

Преминава допълнителни курсове в училището на НАТО в Оберамергау в Германия, в Колежа на НАТО в Рим, Европейския център за отбранителни изследвания „Дж. Маршал“ в Гармиш-Партенкирхен, Курс за висши ръководни кадри по управление на отбранителните ресурси, Монтерей, Калифорния, САЩ и други.

От 1982 г. е назначен като оперативен офицер в Разузнавателно управление на Генералния щаб като разузнавач VI степен. Преминал е оперативен курс за работа в Служба „Военна информация“ в Москва (1982 – 1983). От 1983 г. е помощник-началник на отдел в Разузнавателното управление на Генералния щаб.

Бил е началник на самостоятелен отдел „НАТО“ в Щаба на Сухопътните войски, Завеждащ службата по отбраната в Постоянната дипломатическа мисия на Република България в Главната квартира на НАТО, Брюксел, Белгия. На 8 август 2002 г. е назначен за директор на Дирекция „Отбранителна политика и планиране“ и удостоен с висше военно звание бригаден генерал.

На 7 октомври 2003 г. е освободен от длъжността директор на дирекция „Отбранителна политика и планиране“ и назначен за директор на дирекция „Отбранително планиране и програмиране“.

На 1 март 2004 г. е освободен от длъжността директор на дирекция „Отбранително планиране и програмиране“. Бил е аташе по отбраната в Лондон (2004 – 2007 г.) във Вашингтон (2010 – 2011 г.) и съветник на министъра на отбраната.

По време на кариерата си е бил член на българската правителствена делегация в преговорния процес за присъединяване към НАТО; заместник-ръководител, той и военен ръководител на българския екип за преговори с НАТО по пакета на Целите на въоръжените сили – 2003 г., (преди приемането на България в НАТО); секретар на Програмния съвет в МО; член на Съвета по отбрана; секретар на Съвета за провеждане на Стратегическия преглед на отбраната, член на ръководството за разработване на Визия за развитие на въоръжените сили до 2035 г.

Автор на статии и публикации, участник в телевизионни предавания, отнасящи се до националната сигурност на страната, военно-политическата обстановка и актуални въпроси на сигурността.

Заместник-председател на Асоциацията на сухопътни войски.

Полиглот. Владее английски, френски, руски и гръцки език.

avatar