Мъж и жена от село край Добрич в болница, яли заразено с...

Мъж и жена от село край Добрич в болница, яли заразено с антракс месо

СПОДЕЛИ
Снимката е илюстративна

Установиха случай на заразен с антракс в област Добрич, съобщава БНР.

Сформирана е комисия от представители на Регионалната здравна инспекция и Областната дирекция по безопасност на храните за предприемане на съответните действия.

Заболелият мъж е бил настанен за допълнителни изследвания в болница във Варна и вече е изписан. Предстои ваксиниране на животните в населеното място, откъдето е дошла заразата.

Заразеният от кожна форма на антракс е жител на село Владимирово. Заразата е дошла от една от козите му, чието месо са консумирали със съпругата му.

Областната дирекция по безопасност на храните в Добрич е извършила проверка на място.

Собствениците посочват, че други хора не са консумирали от заразеното месо, което ще бъде унищожено в екарисаж.

В болница за още изследвания остава съпругата на заразения, която към момента няма оплаквания.

Антраксът на български известен и като синя пъпка, сибирска язва, въглен и злокачествен оток) е остро заразно заболяване, което се характеризира с тежка интоксикация.

Болестта е зооноза, която се разпространява главно от трупове на заразени и умрели домашни и диви животни. По хората се разпространява чрез контакт със заразени животни, заразена почва, месо и предмети, имали досег с трупа.

При относително по-устойчиви животни и при хората инфекциозният процес протича под формата на антраксен карбункул. Най-напред се появява папула, която бързо се превръща в мехурче със серозно съдържание. Няколко часа по-късно обаче мехурчето потъмнява и се превръща в пустула с некротичен център. Около мехурчето се оформя червена възпалителна зона.

За лечение обикновено се предписват антибиотици. Лечението трябва да започне в началния стадий на болестта. Ако не се лекува, антраксът завършва със смърт.

В зависимост от начина на заразяване (чрез досег с кожата, вдишване или поглъщане на спори), болестта може да придобие една от следните форми:

Кожна форма Инфекцията започва като пъпка, подобна на ухапване от насекомо. След 1 – 2 дни се развива във везикула, а после в язва (най-често безболезнена). Лимфните възли в конкретната област от тялото отичат. 20% от нелекуваните случаи завършват със смърт. Именно тази форма на болестта е наричана синя пъпка или сибирска язва.

Инхалационна форма В началото симптомите са като тези на настинка. След няколко дни се развиват в затруднено дишане. Тази разновидност на антракс обикновено завършва със смърт.

Стомашно-чревна форма Първите признаци на болестта са повръщане и висока температура. Следват болки в корема, повръщане на кръв и тежка диария. Над 50% от случаите завършват със смърт.

avatar