Историята познава редица смъртоносни заболявания – от бяс до ебола. Новият коронавирус, появил се в китайския град Ухан, буди сериозни опасения, след като броят на заразените по света надхвърли десетки хиляди. Въпреки глобалната паника, смъртността от него е сравнително ниска. По този повод в. „Дейли експрес“ припомня кои са десетте най-смъртоносни болести в света:
Бяс
Бясът е сред малкото инфекциозни заболявания на планетата, което убива почти 100% от заразените. Болестта най-често се развива след ухапване от заразено животно, най-често куче, и е необходима ваксинация, за да се избегнат симптомите. Веднъж проявили се, смъртта е неизбежна почти във всички случаи.
Инцефалит, причинен от амебата Баламутия
Смъртността от заболяването е 98%. Болестта се причинява от амеби, които могат за заразят няколко различни телесни части, включително кожата и мозъка. Въпросните организми обитават почвата и могат да попаднат в тялото чрез вдишване. Заболяването е рядко – от откриването му през 1986 г. са регистрирани само 200 случая.
Амебен менингоенцефалит
Болестта се причинява от вид амеба, Неглерия фоулери, открита през 1965 г. в Австралия. Организмът вирее в топли водоизточници. Смъртността е 95%. Заболяването е рядко – в САЩ се съобщава за около осем случая годишно.
Нипа
Вирусът има известни сходства с коронавируса – появил се е за първи път при прилепи и причинява респираторни симптоми. Смъртността е 75%. Епидемиологични огнища често възникват в Бангладеш.
Птичи грип
Птичият грип е още едно заболяване, за което се смята, че се е появило за първи път в Китай. Пет щама на вируса-причинител могат да заразят човека. Инфекцията причинява смъртта на около 60% от заразените хора.
Хендра
Вирусът, който причинява респираторната болест, се пренася от прилепи, и може да заразява хора и коне. Заболяването е открито преди 26 години в Австралия. Оттогава отчетената смъртност е 57%. Болестта е рядка – в периода между 1994 и 2013 г. са идентифицирани само седем отделни случая.
Ебола
От появата си болестта предизвиква паника в Африка и по света. Епидемията от ебола в периода между 2014 и 2016 г., например, отне живота на 11 325 души от 28 652 заразени. Смъртността е около 50%, като в някои случаи може да варира между 25 и 90%.
Марбургска хеморагична треска
Виновници за болестта отново са прилепите, в частност представители на рода Rousettus. Острото инфекциозно заболяване от групата на вирусните хеморагични трески убива за около седмица.
Африканска трипанозомоза
Заболяването, известно и като африканска сънна болест, се причинява от паразит, пренасян от мухата цеце. Среща се из цяла Африка, като най-концентрирани са случаите в Ангола и по границата й с ДР Конго. Смъртността е 42,5%.
Вирус Херпес B
Вирусът, който причинява заболяването, е открит през 1932 г. и е заразил само 50 души, отнемайки живота на 21 от тях. Ако не се осигури бързо лечение, вирусът причинява мозъчни увреждания. Смъртността е 42%.