Кирил Петков : Невероятно е, че 20% от българите все още подкрепят...

Кирил Петков : Невероятно е, че 20% от българите все още подкрепят Русия

СПОДЕЛИ

Борбата срещу корупцията и борбата срещу зависимостта от Русия са свързани, казва Кирил Петков пред „Ди Велт“, а извадки от текста публикува „Дойче веле“. „Тези, които сутрин стават и искат да откраднат нещо от държавата, са същите, които правят бизнес с Москва.“

В интервю пред неделното издание на „Ди Велт“ Кирил Петков споделя, че 20 процента от българите все още подкрепят Русия, което е невероятно. „Значителното мнозинство обаче е загрижено, тъй като войната е близо и хората смятат, че аз, с моята твърда позиция за Украйна, поемам голям риск. Т.е. сигурността е важна тема.“

Първият въпрос към българския премиер е доколко България изпитва сега гнева на Кремъл – щом след началото на войната незабавно и ясно застана на страната на Украйна. „Те организираха голяма битка, трябва да им се признае. Имаше кибератаки срещу нашите пощи, които непосредствено преди Великден не можаха да изплатят пенсиите. Атакувано беше и електроснабдяването. Те мобилизираха всички сили. Така например, изведнъж се появи странна опозиция. Демонстрантите развяваха руски знамена под прозореца на кабинета ми. Вече мислех, че ще влязат при мен. Русия има много т.нар. приятели и сътрудници тук. В руското посолство в София бяха регистрирани 118 служители – в нашата малка страна! Сега намаляваме броя им, някои бяха експулсирани по обвинения в шпионаж. И – през април Русия ни спря газа, от който бяхме много зависими.“

Авторът на интервюто Филип Фолкман-Шлук припомня, че Петков е дошъл на власт с целта да се пребори с корупцията, във връзка с което премиерът отбелязва: „Установихме, че двете неща са свързани – борбата срещу корупцията и борбата срещу зависимостта от Русия. Хората, които сутрин стават и искат да откраднат нещо от държавата, са същите, които правят бизнес с режима в Москва. Путин използва корупцията като външнополитическо средство“. Помолен да даде пояснения, Петков казва: „Нашата държавна газова фирма бе решила преди встъпването ми в длъжност да се откаже от сключването на договор с Азербайджан, който би диверсифицирал нашите доставки. Вместо това пак трябваше да се разчита на „Газпром“, при това на много по-висока цена. Освен това идентифицирахме сътрудници на нашите тайни служби, получавали пари от Русия“.

Германското издание се интересува и от зависимостта на България от руската енергия, която преди войната в Украйна е била 95 процента. Как изглеждат нещата сега? „Успяхме буквално за една нощ да станем независими“, казва Петков. „До юли ще обновим договора за доставки с Азербайджан, което ни гарантира една трета от потребностите. Наскоро бях във Вашингтон и сключих договори за втечнен газ със САЩ. През лятото ще влезе в експлоатация нов тръбопровод с Гърция, по който ще се правят доставки и за други държави от ЕС.Що се отнася до нефта и дали България ще се присъедини към нефтеното ембарго срещу Русия, Петков обяснява, че България разполага само с една рафинерия, която при това работи с руски технологии. „Не можем да ги заменим толкова бързо. Но щом получаваме 95 процента от газа от други източници, ще сме внесли съответстващ дял в редукцията на изкопаемите енергии от Русия.“

Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments