Администрацията в Хитрино е започнала да възлага поръчки без конкурс, при това от разстояние.
От сайта на общината разбираме, че на 16 декември е открита процедура за демонтаж на съществуваща, изработка, доставка и монтаж на нова ПВЦ и алуминиева дограма, за увредените в резултат на настъпила катастрофа с товарния влак сгради. В списъка са зданията на общинската администрация, народното читалище „Пробуда“ и Младежкия дом. Оказва се, че поръчката за избор на изпълнител всъщност представлява пряко договаряне без конкурс с избрана лично от кмета на Хитрино фирма, пише banker.bg. Това е карнобатската „К.М.С.България“ ООД, със собственици Кемал Юртташ, Каан Юртташ и Ивелин Атанасов. Как Нуридин Исмаил е решил да се довери точно на тази фирма и да е готов да й плати 150 хил. лв. без ДДС не става ясно.
Да, формално в това няма нищо незаконно, тъй като Законът за обществените поръчки (чл.191, ал.1, т.3) предвижда тази възможност при „изключителни обстоятелства“, каквото несъмнено е взривът на влаковата композиция. Стига единствената информация в интернет за карнобатската фирма „К.М.С.България“ да не сочеше, че тя се занимава с… козметични продукти. Нерде дограми – нерде козметика, както биха казали основните участници в това споразумение. Пък и защо чак от Карнобат? Да не би да има някаква връзка с това, че кметът на града Георги Димитров реши да отпусне от местния бюджет 10 000 лв. за възстановяването на щетите в Хитрино? Защото е някак странно да се прескочат намиращите се съвсем наблизо фабрики за дограма в Шумен и да се търси доставчик от другата страната на Балкана.
Всичко това само навежда на съмнения как и доколко прозрачно ще се харчат парите за възстановяване на Хитрино. Все пак става дума за огромни суми – по груби сметки над 32 млн. лева. Само правителството даде 10 млн. лв., а от Програмата за развитие на селските райони специално ще бъдат пренасочени още 20 млн. лева. Събраните дарения на граждани и фирми са два милион, а политически партии обещаха около 200 хил. лева. Още 606.7 хил. лв. ще бъдат отпуснати от регионалното министерство за водопровода в селото. Само за сравнение ще кажем, че за невижданото наводнение в Мизия през 2014 г. бяха събрани едва 5.5 млн. лв., макар пораженията там да бяха значително по-мащабни.
Subscribe
0 Comments