Срокът на съхранение на киселото зеле зависи от условията. Така че при полагане на продукти в бидони или дървени бъчви и поддържане на температурния режим в рамките на -1 … + 4 ° С, относителна влажност 80% и липсата на светлина, периодът е 8 месеца.
Ако зелето ви има мухъл, плесен,слуз или не изглежда добре, не го консервирайте. Дори да отстраните разваленото, рискът от отравяне остава.
Неправилното съхранение и нарушаването на технологията за приготвяне на кисело зеле може да причини сериозно отравяне на човека, който ще консумира продуктите. За това как да избегнете подобна ситуация и какво да направите, ако отравянето се е случило, прочетете по-долу.
Попадайки в човешкото тяло, патогенните микроорганизми произвеждат биологично активни вещества, които имат отрицателен ефект върху тъканите, тоест токсини. Организмът се стреми да отстрани тези вещества възможно най-скоро, което се проявява под формата на повръщане и диария.
Симптоми на интоксикация
При хранително отравяне с кисело зеле, първите симптоми ще се проявят след 15-30 минути или след 2 часа. Основните признаци на отравяне:слабост; повръщане; диария; коремна болка виене на свят; тежка дехидратация; нарушение на координацията.
Първите действия в случай на отравяне:
- Вижте лекар.
- Вземете ентеросорбенти според инструкциите – бели или черни въглища, Enterosgel.
- Пийте около 1 литър вода – на малки глътки на всеки 5 минути.
- При тежка дехидратация – в 1 литър вода разредете 1 саше „Regidron“ и пийте на малки глътки на всеки 10 минути.
Важно! Приемът на ентеросорбенти и пробиотици не трябва да съвпада във времето. Правилно ще е да пиете сорбента, а след 2 часа – пробиотик.
През първия ден след отравяне задачата е да се премахнат токсините. Храненето по това време е нежелателно. Можете да пиете само вода. Приемът на ентеросорбенти продължава 7 дни. За облекчаване на болката може да се предпише No-Shpa, Riabal. При тежко отравяне и разпространение на патогенна микрофлора, лекарят може да предпише антибиотици за 3–5 дни, с предварително стомашно промиване. Не забравяйте да предписвате пробиотици за месец. Приемът им може да бъде удължен за 2 месеца, в зависимост от ситуацията.
През целия период на възстановяване човек трябва да консумира колкото е възможно повече течност
Разрешено за употреба:
- вода без газ или леко газирана;
- билков чай;
- Компот от сушени плодове.
Възможно е да започнете приема на храна от пациента само ден след отстраняване на острата фаза на отравяне. Задачата е постепенно да се въвежда храната в диетата и да се активира метаболизмът. За това са подходящи пюре от зеленчукови супи, картофено пюре. Можете да ядете храна на малки порции, на всеки 3 часа. В този режим е препоръчително да останете около седмица.
Ботулизъм – домашните консерви крият риск!
1. Какво представлява ботулизмът?
Ботулизмът е невромускулно паралитично заболяване с инфекциозна и невротоксична етиология.
2. Кой е причинителят?
Клиничната симптоматика се дължи на невромускулната парализа, причинена от ботулиновия токсин. Той се продуцира от анаеробния бактерий Clostridium botulinum, който може да предизвиква заболяване, освен у хора, и у голям брой птици, риби и бозайници.
Самият бактерий е слабо устойчив във външната среда, но спорите му могат да останат жизнени в почвата в продължение на години. Те са силно устойчиви и на топлинна обработка, при което попадат у човека чрез храната – консервирани плодове или зеленчуци.
3. Как става заразяването?
Ботулиновият токсин попада у човешкото тяло по три начина: при консумиране на храна, съдържаща бактерии, които го синтезират, замърсяване на отворена рана, както и при директно поглъщане на ботулинов токсин, съдържащ се в храната. Невъзможно е предаването на инфекцията от човек на човек.
4. Какво е протичането на ботулизма?
Развитието на болестта зависи от начина на проникване на патогена.
Най-чести са хранителните токсикоинфекции, при които се приема голямо количество токсин. Симптоматиката започва с парализа на лицевите мускули, губи се контрол над мигането, говоренето и гълтането. Зрението се раздвоява. Мускулната слабост се разпространява и обхваща ръцете и краката. По-нататък прогресивно се засяга и дихателната мускулатура, което може да затрудни дишането или да го парализира напълно в по-напредналите стадии. Смъртността се дължи на прогресирането на болестта до този етап, преди оказване на адекватна медицинска помощ. През цялото време пациентът е в пълно съзнание. Успоредно с това настъпва увреждане на централната нервна система.
При бебета ботулизмът настъпва след поглъщане на ботулинови спори, често с давания им мед. Чревната колонизация е последвана от освобождаване на ботулинов токсин от развиващите се клостридии, който попада в кръвообращението и чрез него достига нервната система и невро-мускулните синапси. Протича със запек, летаргия, слабост, трудно хранене, променен плач и парализи. Запекът е първият симптом, но често бива пренебрегван. Ако инфекцията остане незабелязана и бъде оставена да прогресира може да настъпи внезапна смърт на новороденото.
Раневият ботулизъм е рядко срещан. След инфектиране на раната инкубационният период продължава до 7 – 8 дни. Може да започне с нетипична симптоматика – главоболие, повръщане и др. Клиничното протичане след това наподобява хранителната токсикоинфекция, но е по-леко.
Всички нефатални случаи завършват с пълно възстановяване при адекватно лечение.
5. Как се поставя диагнозата?
При подозрения за ботулизъм се взимат проби от кръв, урина, фецес, слюнка и др. Освен културелно изследване, се прави и изследване за ботулинов токсин чрез биологични проби.
Изследват се и всички храни, за които има съмнение, че може да са заразени със спори или с токсина.
6. Какво е лечението?
Специфичната терапия се провежда с противоботулинов серум, който неутрализира директно ботулиновия токсин. Съществуват серуми, съдържащи различни комбинации от антитела, насочени срещу различни субтипове токсин.
Парализата на дихателната мускулатура изисква изкуствено вентилиране на пациента.
7. Как може да се избегне ботулиновата инфекция?
На деца под 12 месеца не бива да се дава мед. При по-големи деца и възрастни, нормалната чревна флора обичайно е достатъчно силна да потисне развитието на клостридиите.
Тъй като консервирането на храни в домашни условия не винаги осигурява инактивирането на спорите, всички продукти трябва да бъдат старателно измивани преди консервиране. Промишленото производство на консерви трябва да става в съответствие с технологичните изисквания за стерилност на крайния продукт.