Германия ще изключи в полунощ в събота (15 април) срещу неделя последните си три атомни електроцентрали (АЕЦ). С това страната ще сложи край на използването на ядрена енергия, продължило повече от 60 години, което породи едно от най-силните протестни движения в Европа, съобщава „Ройтерс“.
Две от трите централи трябваше да бъдат спрени в края на миналата година, но заради енергийната криза, предизвикана от войната на Русия срещу Украйна, правителството реши да ги остави да работят през зимата.
Това става, докато Берлин задейства плана си за производство на електроенергия изцяло от възобновяеми енергийни източници, като планът трябва да се осъществи не по-късно от 2035 г.
След години на увъртане, Германия обеща да се откаже окончателно от ядрената енергия след катастрофата във Фукушима в Япония през 2011 г., която ужаси света.
Последните три централи са допринесли само с около 5% от производството на електроенергия в Германия през първите три месеца на годината, според министерството на икономиката. А ядрената енергия съставлява само 6% от производството на енергия в Германия миналата година, в сравнение с 44% от възобновяеми източници, показват данни на федералната статистическа служба.
С края на ерата на атомната енергия Германия трябва да намери постоянно хранилище за около 1900 силно радиоактивни бурета с ядрени отпадъци до 2031 г.