Държавата може да поеме оперативен контрол над „Лукойл“

Държавата може да поеме оперативен контрол над „Лукойл“

СПОДЕЛИ

„Демократична България“ внес законодателство, което позволява българското правителство при необходимост и при много внимателно подбрани условия да поеме оперативния контрол върху рафинерията „Лукойл“, заяви в парламента Христо Иванов от „Демократична България“.

По думите му става въпрос за решение, което е ново за българската правна система.

„България има дерогация и възможност да внася руски петрол. Рафинерията „Лукойл“ в Бургас е част от стратегическите обекти за националната сигурност на страната и от тази гледна точка ние сме длъжни да се погрижим за нея, така че тя да не наруши енергийната сигурност на страната. Поради тази причина ще има опция държавата да поеме оперативен контрол“, заяви Ивайло Мирчев.

По думите му поемайки оперативния контрол ще бъде постигната главната цел – петролът, който се внася от Русия, ще бъде насочен към вътрешния пазар и оттам ще има сериозна редукция на цените за българските потребители.

„В никакъв случай не става дума за национализация“, каза още Ивайло Мирчев.

На 30 ноември Парламентарната комисия по енергетика одобри на първо четене внесен от ДПС проект, с който се забранява износът от България на нефт и нефтопродукти с произход Русия.

Със законопроекта се въвежда и облагане по ДДС и акцизи на продуктите на бургаската рафинерия „Лукойл Нефтохим“. С приходите ще бъде компенсиран бизнесът заради високите цени на тока.

Рафинерията на руския петролен гигант „Лукойл” в Италия бе поставена под временно управление на държавата Италия. Целта е да се избегне нейното затваряне и да се гарантират националните енергийни доставки. 

Съществуваше реална опасност контролираната от „Лукойл” рафинерия, една от най-големите в Европа, да спре производството си заради влизането в сила на 5 декември на ембаргото, наложено от Европейския съюз върху вноса на руски суров петрол по море.

Така Рим следва примера на Берлин, който през септември пое контрола върху дейностите на руската петролна група РосНефт в Германия.

Европейският съюз забрани вноса на руски петрол след началото на непровокираната руска военна агресия срещу Украйна. Заради специфичното си географско разположение България получи дерогация (изключение) от забраната до края на 2024 г. Законопроектът на ДПС е за контрол върху прилагането на дерогацията.

avatar