„Лукойл“ обещава да плаща данъци в България,но при условия /ВИДЕО/

„Лукойл“ обещава да плаща данъци в България,но при условия /ВИДЕО/

СПОДЕЛИ

Ръководството на рафинерията „Лукойл Нефтохим Бургас“ се е договорило със служебното правителство да прехвърли цялата си икономическа дейност в България и да плаща данъците върху печалбата си в страната. В замяна на това Министерският съвет трябва да номинира „Лукойл“ да бъде вносител на петрол от сорта „Уралс“ за България до края на 2024 г., както и да позволи износа към други държави на нефтените продукти, добити от преработката на руския нефт на територията на страната.

Това стана ясно в понеделник на съвместна пресконференция на служебния вицепремиер по икономическата политика Христо Алексиев и изпълнителния директор на „Лукойл Нефтохим Бургас“ Илшат Шарафутдинов.

До момента „Лукойл Нефтохим Бургас“ работеше в България чрез посредник – дъщерната фирма на руския „Лукойл“ „Литаско“, която е базирана в Швейцария. Сега тя купува от руския „Лукойл“ суров петрол и го продава на рафинерията в България. След това купува обратно преработения петрол и го продава на потребителите. Рафинерията в Бургас само преработва петрола „на ишлеме“, а всички данъци върху печалбата й се връщат обратно в Русия.

Според новата схема би трябвало сега посредникът „Литаско“ да отпадне и от 1-ви януари 2023 г. „Лукойл Нефтохим Бургас“ да прехвърля цялата си икономическа дейност в България.

За да се случи всичко това обаче, от „Лукойл“ посочват няколко икономически условия.

Първото – необходимо е макроикономическите условия да се запазят, такива, каквито са днес.

Второто – за да може заводът да може да работи максимално натоварен и със суровината, която би позволила тези резултати, трябва да се използва еталонният руски неф. Ето защо проектът на постановление на Министерския съвет, с което се номинира „Лукойл“ да бъде вносител и по този начин да може да доставя именно този нефт до края на 2024 г., трябва да бъде приет от парламента.

Третото условие е да няма забрана за износа на продуктите, резултат от преработката на нефт от Русия. Причините затова са, че има директна и пряка връзка между тяхната технологична схема, проиводителността и натоварването.

Във връзка с ограниченията за износа на нефтопродукти служебния кабинет трябва да отмени постановлението на правителството на Кирил Петков, което забранява износа на горива, произведени от рафинерията, така че компанията да продължи да работи в досегашния режим до изтичането на срока на дерогацията на 31 декември 2024 г.

На 5 декември в целия Европейски съюз влиза европейската забрана върху вноса на руския петрол, която беше въведено заради войната, която Русия започна в Украйна. България е единствената държава, на която беше дадена „дерогация“ – това е изключение, което позволява на страната да продължи да внася петрол от Русия, за да задоволи нуждите на вътрешния си пазар.

Според условията на ръководството на „Лукойл Нефтохим Бургас“ България сега не само ще внася руско петрол, но и ще трябва да изнася преработените нефтени продукти извън страната – към други европейски държави, които нямат право да купуват руски петрол.

Заместник-министърът на финансите Людмила Петкова заяви, че нефтопродуктите, произведени от руския сорт петрол „Уралс“, ще са с произход България и може да се изнасят.

Отстъпката за бензин догодина ще е само за най-бедните

Отстъпката от 25 стотинки върху горивата остава и през декември

avatar