Бабинден е третият пореден празник след Йордановден и Ивановден, свързан с водата.
И докато на Йордановден мъже скачат във водни басейни, за да вадят кръста, а на Ивановден къпят именниците и новозадомилите се булки, на Бабинден се поливат благословените ръце на бабувалите жени, в които за първи път проплакват новородените.
Денят у нас се чества и катопразник на акушерството и родилната помощ.
Традиционно из цялата страна рано сутринта в менче се налива вода и в нея се поставя здравец. На места носят тази вода на попа да я освети, другаде минават без това.
После задължително бабите и по-възрастните жени се събират в дома на последното новородено бебе, където пеят песни и го наричат за здраве и щастие. На „бабата“, която го е изродила, се полива с менчето да си измие ръцете и се дарява с хавлиена кърпа.
После следва почерпка и веселба – за здраве и добър късмет!
И макар днес жените да раждат в модерни родилни отделения и бабуването да извършват квалифицирани акушерки, обичаят да се почитат „бабите“, които в миналото са помагали за появата на новия живот, продължава да се извършва със същото вдъхновение и преклонение. И това е най-добрата илюстрация за пазенето на традиции и приемственосттта им между поколенията.