Програмата за саниране ще продължи с по-високи изисквания за енергийна ефективност

Програмата за саниране ще продължи с по-високи изисквания за енергийна ефективност

СПОДЕЛИ

Европейската комисия ще предложи задължителни минимални енергийни стандарти при реновиране на сградите в Европейския съюз, предаде Ройтерс. Предвижда годишният дял на санирането, целящо повишаване на енергийната ефективност на жилищни и нежилищни сгради, поне да се удвои до 2030 година.

Ключов стълб на новата стратегия „вълна за обновяване“ ще бъде въвеждането на задължителни минимални стандарти за енергийни характеристики за съществуващите европейски сгради.

Целта е да се стимулират собствениците на сгради да ремонтират имотите си навреме, за да отговорят на новите стандарти, подкрепени с финансова подкрепа от 750 милиарда евро (885 милиарда щатски долара) от фонда за икономическо възстановяване от коронавируса в Европа.

България ще използва близо 1/3 от 12-те млрд. евро, безвъзмедно предоставени за възстановяване на икономиката от пандемията.,съобщи БНТ.

В момента около 11% от съществуващите сгради в ЕС се обновяват всяка година. Но повечето ремонти не постигат нужните резултати и процентът на енергийно обновяване на ЕС се задържа на 1%.

Инициативата е част от стратегията „Вълна на реновация“ (Renovation Wave) за намаляване на вредните за климата емисии до въглеродна неутралност до 2050 г. Очаква се тя да осигури поне 160 000 работни места в сектора за саниране на сгради.

В България санираните сгради са около 2000, почти толкова са в различен етап на реновиране.

Общината отличник според броя на санираните блокове е Бургас, следвана от София, Благоевград и Хасково.

Според проучване на Министерството на регионалното развитие и благоустройството от началото на годината, едва 7% от сградите у нас отговарят на нормативните изисквания за енергийна ефективност.

През първия етап на националната програма за саниране са обновени над 2000 блока като 1800 от тях са напълно завършени. Общата стойност на сключените договори е 1 милиард и 800 милиона лева. Други обаче над 3200 блока очакват допълнително финансиране по програмата.

Според проучване на Националното сдружение на общините, при санираните блокове разходите за ток на домакинствата са намалели с до 50%, а за отопление с между 20 и 30 на сто.

Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments