79% ръст на заболеваемостта от морбили заради забавената ваксинация

79% ръст на заболеваемостта от морбили заради забавената ваксинация

СПОДЕЛИ

Случаите на морбили са скочили със 79% през първите два месеца на тази година в сравнение с 2021 г., след като пандемията COVID-19 и наложените ограничения нарушиха драматично провеждането на ваксинационните кампании в целия свят. За това алармират в съвместна позиция УНИЦЕФ и СЗО.

По данни на двете организации през януари и февруари тази година в световен мащаб са регистрирани 17 338 случая на морбили, в сравнение с 9665 случая през същия период на миналата година.

Морбили е повече от опасна и потенциално смъртоносна болест. Това също е ранен признак, че има пропуски в нашето глобално имунизационно покритие, пропуски, които уязвимите деца не могат да си позволят“, посочи Катрин Ръсел, изпълнителен директор на УНИЦЕФ, и потвърди, че имунизационните кампании за болести като коремен тиф и полиомиелит също са били прекъснати.

Тя определи ситуацията като „перфектна буря“ и призова страните да предприемат активни действия, за да бъде преодоляна опасността от нова епидемия.

Увеличаването на случаите на морбили през януари и февруари 2022 г. е тревожен знак за повишен риск от разпространение на ваксинопредотвратими болести и може да предизвика по-големи огнища, особено на морбили, които могат да засегнат милиони деца през 2022 г., предупреждават от СЗО и УНИЦЕФ. Прекъсванията, свързани с пандемията, увеличаващите се неравенства в достъпа до ваксини и отклоняването на ресурси от рутинната имунизация оставят твърде много деца без защита срещу морбили и други ваксинопредотвратими болести, подчертават експертите.

Според тях рискът от големи огнища се увеличава значително, тъй като общностите пренебрегват практиките за социално дистанциране, както и останалите превантивни мерки за COVID-19, приложени в разгара на пандемията. Друг неблагоприятен фактор е разселването на милиони хора поради конфликти и кризи – такива примери са Украйна, Етиопия, Сомалия и Афганистан. Според специалистите прекъсванията в рутинната имунизация и услугите за ваксинация срещу COVID-19, липсата на чиста вода и канализация, както и пренаселеността допълнително увеличават риска от възникване на инфекциозни огнища.

Неблагоприятни тенденции са констатирани още през 2020 г., когато 23 млн. деца са пропуснали основни ваксини поради липса на рутинни здравни услуги – най-високият брой от 2009 г. и 3,7 млн. повече в сравнение с 2019 г., отчитат още от УНИЦЕФ и СЗО.

В настоящия момент на бързо повишаващ се брой случаи на морбили правителствата трябва да обърнат сериозно внимание на проблема и да не допуснат бързото разрастване на огнища на инфекцията, подчертават двете организации.

Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments