ЕК поръчва ваксини за следваща фаза на Covid пандемията

ЕК поръчва ваксини за следваща фаза на Covid пандемията

СПОДЕЛИ

Европейската комисия предлага набор от действия за управление на настоящата фаза на пандемията от COVID-19 и за подготовка за следващата.

ЕС досега спаси стотици хиляди животи благодарение на ваксините срещу COVID-19, поддържаше функциониращ своя единен пазар, сведе до минимум ограниченията за пътуване и мобилизира производствения капацитет на критични продукти, когато веригите за доставки бяха нарушени.

В новата фаза на пандемията, където готовността и реакцията трябва да бъдат поддържани, координацията отново ще бъде от съществено значение. Поради това Комисията призовава държавите-членки да предприемат действия преди есента, за да гарантират бдителност и непрекъсната координация на здравната готовност и реакция.

В тази връзка Комисията приканва държавите членки да ускорят поставянето на ваксини и бустерни дози, като вземат предвид едновременното разпространение на COVID-19 и сезонен грип; да създадат интегрирани системи за наблюдение, които вече не се основават на идентифицирането и докладването на всички случаи на COVID-19, а на получаването на надеждни и представителни оценки; да продължат целевото тестване и секвениране на достатъчно проби с цел точна оценка на разпространението на вариантите и откриване на нови варианти.

Освен това Комисията обявява действия за гарантиране на устойчиви вериги на доставки по време на пандемията — както за медицински мерки за противодействие, така и за продукти от критично значение във всички промишлени екосистеми. В рамките на инициативата EU FAB, тя стартира обществена поръчка за резервиране на капацитет за производство на иРНК, протеин-базирани и векторни ваксини. По този начин новосъздаден производствен капацитет ще бъде запазен за използване при бъдещи извънредни ситуации, свързани със здравето. Обществената поръчка е насочена към производителите на ваксини със съоръжения в ЕС/ЕИП, които могат да изпратят своето заявление за участие до 3 юни 2022 г., уточняват от ЕК.

avatar