Змии са предали на хората новия опасен вирус /ВИДЕО/

Змии са предали на хората новия опасен вирус /ВИДЕО/

СПОДЕЛИ

Змиите китайски крайт и китайска кобра може да са първоизточник на новооткрития коронавирус, предизвикал огнище на тежката инфекция на дихателните пътища в  Китай, информира CNN, позовавайки се на информация на специализирания сайт New Scientist.

Крайтът (Bungarus multicinctus), известен още като тайвански крайт или китайски крайт, е силно отровен вид змия, срещана в голяма част от централен и южен Китай и Югоизточна Азия. С изследване на вируса в проби, изолирани от пациенти, учените са определили генетичния му код, допълва CNN.

Специалистите припомнят, че коронавирусът се предава по въздушен път и инфектира предимно горните дихателни и стомашно-чревни пътища на бозайници и птици. Въпреки че повечето от членовете на семейството на коронавирусите причиняват само леки грипоподобни симптоми, е доказано, че SARS-CoV и MERS-CoV могат да засегнат тежко горните и долните дихателни пътища и да причинят тежки респираторни заболявания и други усложнения при хората.

Новият тип 2019-nCoV причинява подобни симптоми като SARS-CoV и MERS-CoV, а до момента няма одобрена ваксина или специфично антивирусно лечение.

Както SARS, така и MERS са класифицирани като зоонозни вирусни заболявания, което означава, че първите пациенти, които са били заразени, са придобили тези вируси директно от животни. Това е възможно, защото докато е бил животински гостоприемник, вирусът е придобил серия от генетични мутации, които му позволяват да заразява и да се размножава вътре в човека, обясняват специалистите. Сега тези вируси могат да се предават и от човек на човек. Теренните проучвания показват, че първоначалният източник на SARS-CoV и MERS-CoV е бил прилеп и че палмови цивети (бозайник, произхождащ от Азия и Африка) и камили са служили като междинни гостоприемници между прилепите и хората.

В конкретния случай на коронавирусна инфекция, за която се заговори в края на 2019 г., докладите посочват, че повечето от първата група пациенти, са били работници или клиенти на местен пазар на едро с морски дарове, които също са продавали преработени меса и живи животни, включително домашни птици, магарета, овце, свине, камили, лисици, язовци, бамбукови плъхове, таралежи и влечуги. И тъй като никой никога не е съобщавал за намирането на коронавирус, заразяил водни животни, вероятно е той да произхожда от други животни, продавани на този пазар. В рамките на по-подробен биоинформационен анализ, учените изразяват предположение, че 2019-nCoV може да произхожда от змии. Акцент в проучванията са били протеиновите кодове, предпочитани от новия коронавирус в контекста на сравнение с протеиновите кодове от коронавирусите, открити в различни гостоприемници – птици, змии, мармоти, таралежи, прилепи и хора.

За специалистите е изненадващо откритието, че протеиновите кодове в 2019-nCoV са най-сходни с тези при змиите. Змиите често ловуват прилепи в дивата природа. Докладите сочат, че змии също са били продавани на местния пазар на морски дарове в Ухан, което увеличава възможността 2019-nCoV да е „прескачал“ от видовете гостоприемници – прилепи – към змии, а след това и към хора.

Как обаче вирусът може да се адаптира както към студенокръвни, така и към топлокръвни гостоприемници, все още остава загадка. За да се потвърди произхода на вируса, е необходимо вземане на проби от вирусна РНК от животни, продавани на пазара, и от диви змии и прилепи, категорични са експертите. Тази информация ще бъде много полезна за разработването на протоколи за профилактика и лечение на инфекцията, смятат те. Избухването на огнището на 2019-nCoV е още едно напомняне, че хората трябва да ограничат консумацията на диви животни, за да се предотврати появата на зоонозни инфекции, обясняват още специалистите.

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Recent comment authors