Кметът на Община Несебър Николай Димитров даде начало на дейностите по рекултивация на спряното от експлоатация депо за битови отпадъци в землището на село Равда.
Общината стартира изпълнението на проект за извършване на техническа и биологична рекултивация на засегнатите от сметището площи, с цел максимално да ограничи неблагоприятното въздействие на натрупаните отпадъци върху околната среда. Старото сметище обхваща площ 81 500 кв.м. – земи с нарушена структура и почвено плодородие в резултат на дългогодишното натрупване на отпадъци. Количеството отпадъци, което подлежи на предепониране възлиза на 586 500 куб.м.
Строително-монтажните работи включват: освобождаване от слоя отпадъци на пояс около депото; оформяне тялото на депото посредством предепониране, уплътняване и подравняване; изграждане на газоотвеждаща система за безопасно извеждане на емисиите; предотвратяване постъпването на повърхностни води в тялото на депото чрез изграждане на горен изолиращ екран – минерален запечатващ пласт; изграждане на система за повърхностно отводняване; изграждане на система за мониторинг; защита на минералния запечатващ пласт от преки атмосферни влияния и приобщаване на депото към заобикалящия го ландшафт, чрез изграждане на рекултивиращ пласт.
Общата стойност на рекултивационните мероприятия възлиза на над 3,7 млн. лв. с ДДС, от които приблизително 3,1 млн. лв. се осигуряват от Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда. Община Несебър осигурява над 600 000 лв. за рекултивацията, както и средствата за авторски и за независим строителен надзор на обекта.
Предвиденият срок за приключване на техническата рекултивация и на първоначалното затревяване на площите е 6 месеца, а дейностите за реализиране на биологичната рекултивация ще се извършват в продължение на още две години след това.
С рекултивацията на сметището ще се постигнат както екологичните норми за района, така и уеднаквяване на околния ландшафт.
Община Несебър провежда системна и последователна политика по отношение на сметообработването и депонирането на отпадъци. В последните години бяха въведени редица иновационни технологии, чрез които бяха достигнати европейските стандарти на екологичност в сметосъбирането, извозването и депонирането на битови отпадъци на територията на общината.