Започна 60-то юбилейно издание на „Яворови дни“ – Поморие 2018

Започна 60-то юбилейно издание на „Яворови дни“ – Поморие 2018

СПОДЕЛИ

Струва си да се попитаме: трябва ли да мислим Вазов само като роден в Сопот и какво би бил той без да имаше година и половина в Берковица; а Вапцаров без трите години в Кочериново; а Ботев без да беше спрял за година в Браила? Геният на Пейо Яворов се ражда в Анхиало! Анхиало дава шанс на поета да съчетае своето творческо съзряване с всички основни мотиви, които ще моделират сетнешния му почерк. Това бе част от словото, което проф. Цветан Ракьовски от Югозападен университет – Благоевград изнесе вчера по повод откриването на „Яворови дни” – Поморие 2018.

140 години след рождението и 104 години след смъртта на Яворов, от 10 до 14 юли морският град отбелязва 60-я юбилей на литературните празници в памет на поета. Празниците бяха официално открити от кмета Иван Алексиев, който изрази благодарност към НЧ „Просвета 1888” и към всички, които години наред полагат усилия, за да издигнат „Яворови дни” от един конкурс по рецитаторско майсторство до истински национални празници на духа и душата.

За заслуги в реализирането на ежегодното събитие кметът Иван Алексиев връчи дипломи и статуетки на: Министерството на културата, доц.д-р Елка Трайкова от Института за литература при БАН, преподавателите в СУ „Иван Вазов” Поморие Мариана Маринова и Петя Казакова, драматурга в Народен театър „Иван Вазов” Мирела Димитрова, председателя на НЧ „Просвета 1888” Милчо Талев и проф. Димитър Михайлов от Великотърновския университет. Кметът на община Поморие също бе удостоен за приноса си към годишнината. Посмъртно отличие беше присъдено и на актрисата Маргарита Гюрова.

В пространството до магичните Яворови скали топли приветствия за организацията и провеждането на празника поднесе заместник-министърът на културата Румен Димитров. Той прочете и поздравителен адрес от министър Боил Банов. За поредна година събитието бе уважено и от кмета на община Чирпан Кичка Петкова и заместник-кметовете Генов и Димитрова.

Часове преди официалното откриване в храм „Свето Рождество Богородично” беше прочетена заупокойна молитва за душата на поетичния гений, а във фоайето на НЧ „Просвета 1888” жители и гости на Поморие имаха възможността да се докоснат до уникалната изложба „Път, на който не съзирам края…”. Временната експозиция от 18 пана и 18 оригинални предмета, реликви от живота на Пейо Крачолов, представиха директорът на Националния литературен музей Атанас Капралов и главният уредник на Къщата музей „Яворов” Иво Милтенов.

Вечерта завърши с поднасяне на венци и цветя пред паметника на поета и със спектакъла на ДТ „Гео Милев” Стара Загора „За сушата и сватбите”.

avatar