Западнонилска треска идва към България

Западнонилска треска идва към България

СПОДЕЛИ

В Сърбия са регистрирани 70 болни от западнонилска треска,пренасяна от заразени комари, четирима пациенти са починали,съобщава Европейски център за профилактика и контрол на заболяванията – ECDC.

Заразата се пренася чрез ухапване от комари. Най-рисковият сезон е лятото, заради топлото време. Симптомите много приличат на обикновения летен вирус и се изразяват в гадене, отпадналост и главоболие. В много редки случаи треската може да приключи фатално.

Карта на заболяемостта от западнонилска треска. Източник:ecdc.europa.eu


Между 27 юли и 2 август 2018 г. в ЕС са регистрирани 55 случая на западнонилска треска .Италия докладва 27 случая, включително две смъртни , Гърция 21 случая, Унгария пет случая и Румъния два случая.

От 2 август 2018 г., са съобщени 111 случая на болни от западнонилска треска в държави-членки на ЕС. Италия съобщава за 51 случая, включително два смъртни , Гърция 43 случая, Унгария десет случая и Румъния седем случая.

Западнонилската треска се причинява от вирус, принадлежащ към сем. Флавивируси заедно с вирусите, причиняващи кърлежовия енцефалит, Японския комарен енцефалит, жълтата треска, денгата и др.

Циркулацията му в природата се поддържа посредством цикъл между птиците, най-често дивите прелетни птици, и комарите, предимно от род Culex (обичайно срещания у нас вид комари). Хората се заразяват при ухапване от заразен комар, при кръвна трансфузия или органна трансплантация.

Заболяването най-често протича безсимптомно ( при около 80% от инфектираните). При около 20% от заразените, след инкубационен период от 3 до 14 дни, започва рязко покачване на температурата, силно главоболие, отпадналост, болки в мускулите и ставите, често е налице дребен макуло-папулозен обрив. Под 1% от инфектираните развиват клиничната картина на енцефалит или менингит. По правило по-леко е протичането при заразяване с вируси от генотип 2, които циркулират в нашия регион.

Диагнозата се поставя по наличието на описаната клинична картина, епидемиологичната анамнеза за ухапвания от комари и лабораторните изследвания за наличиена специфични антитела или нуклеинова киселина на вируса.

Специфично лечение няма. Прилага се симптоматично лечение.

Директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Кантарджиев съветва да се предпазваме от комари, чрез репеленти по кожата и дрехите и да информираме своите лекари, ако сме имали скорошно пътуване до Сърбия, Гърция или Румъния.

Проф. Кантарджиев:

„80% от ухапаните хора няма да разберат, че в организма им се развива този вирус и получават имунитет срещу него…“

Заболяването се различава от летния вирус по това, че симптомите като температура, отпадналост и гадене могат да продължат около 10 дни. Проф. Кантарджиев добави още, че последните случаи на западнонилската треска в България са регистрирани преди 2 години на територията на София. През това лято няма установени случаи на заболяването у нас.

 

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Западнонилска треска взе 12 жертви на Балканите | Namoreto.BG Recent comment authors