Народното събрание прие законопроекта, внесен от депутати на ДПС, включително и Делян Пеевски, за задължителното депозиране на печатни и други издания. Законопроектът беше подкрепен от управляващите. От БСП гласуваха против или се въздържаха заради присъствието на Пеевски сред вносителите, което било предизвикателство към обществото заради срастването на политиката и бизнеса.
Законът ще изисква всяко печатно издание да съобщи собственика си в началото на всяка календарна година, а информацията се вписва в регистър.
Освен Пеевски, вносители на още Йордан Цонев, Хамид Хамид и бившият пиар на ДПС Велислава Кръстева, която също е депутат.
С предлаганите промени регистърът ще се разшири и ще обхване собствениците не само на печатните медии, но и на онлайн изданията, радиата и телевизиите. Собствениците трябва да бъдат посочени до физическите лица. Вносителите изрично посочват, че законът ще обхване всички доставчици на „медийни услуги“ по смисъла на Изборния кодекс, а в него влизат всички видове медии.
„Доставчиците на медийни услуги са длъжни да посочват данните за действителния си собственик и в интернет-страницата на съответната медия или издание“, пише в законопроекта.
В предложените промени медийните собственици ще са длъжни да подават декларации за собствеността по Търговския регистър, декларация с информация за всеки постъпил лев към медията с размера, основанието и лицето, предоставило финансирането. Посочено е, че става въпрос за финансирането извън обичайната търговска дейност на медиите.
Друг любопитен акцент от законопроекта е, че той въвежда ограничение върху монопола в разпространението на печатните издания – нещо, за което самият вносител Делян Пеевски неведднъж е бил обвиняван. Ако се установи, че едно лице държи над 1/3 от всички обекти за продажба на дребно на печатни издания, Министерството на културата ще трябва да сезира Комисията за защита на конкуренцията.