Вреден ли е парафиновия восък,предпазващ от разваляне плодовете и зеленчуците?

Вреден ли е парафиновия восък,предпазващ от разваляне плодовете и зеленчуците?

СПОДЕЛИ

Някои хора сигурно знаят, че купените ябълки са толкова лъскави, защото са покрити с восък. Това звучи малко страшно, но този восък е безопасен. Той запазва плодовете по-свежи за по-дълго и не вреди на здравето ни.

Свежите плодове, така или иначе, се покриват с естествен защитен слой , но при брането на ябълки за пазара, плодовете се измиват, което премахва естествената им защитна обвивка. Затова производителите след измиването ги покриват с восък, който да ги предпази. При този процес се използват само няколко капки за един плод.

Парафиновият восък, класифициран като химически консервант E901, прави плодове, зеленчуци и бонбони блестящи и забавя загубата на влага и развалянето. Той е без мирис или вкус.

Той не е истински восък, получава се от дестилиран петрол, който след това се пречиства. Може също така да се синтезира чрез превръщане на въглеродния оксид и водорода в парафинови въглеводороди, след което да се хидрогенират и евентуално да се пречистят чрез активен въглен.

Хранителният парафин е различен от този, използван за свещи,пише gotvach.bg . Предлага се в твърди блокове и бутилирана течност. Добавянето на парафинов восък към разтопен шоколад му придава лъскав вид, когато се втвърдява. Също така помага на шоколада да остане твърд при стайна температура.

Парафинът се появява като добавка в някои марки бонбони, за да не се топи в ръка, и като основна съставка в шоколадовите покрития като тези, които се намират на сладолед или шоколадови бисквитки. Парафинът е запалим, затова, ако го използвате у дома, внимателно го загрейте в двоен съд или в микровълнова печка само до момента, когато започва да се топи.

Парафиновият восък, пръскан върху плодове и зеленчуци, добавя блясък, за да ги направи по-привлекателни, и помага за удължаване на срока на съхранение чрез задържане на влагата. Някои плодове, като например ябълките, произвеждат естествен восък, който лесно може да се измие с вода и да бъде премахнат.

Допълнителният синтетичен восък понякога увеличава естественото покритие и може да бъде по-трудно да се отстрани. Обикновено краткото накисване в оцет или вода с лимонов сок улеснява изтриването на восъка.

В Англия през Втората световна война течен парафин се е използвал като мазнина за готвене. Често е съставка и в дъвките. Все пак трябва да се внимава с прекалената му употреба, защото има слабителен ефект.

За изкуственото зреене на бананите

За изкуственото зреене на бананите някои производители използват етилен. Обгазяването с етилен звучи страшно, но не е толкова ужасно и се използва в цял свят. Всъщност бананите се берат зелени, за да могат да издържат транспортирането до всички точки на света. След пристигането на бананите, те се поставят в специални стаи, в които се обгазяват с вещество, което е на 95% азот и 5% етилен. Всъщност етилен се отделя при естественото зреене на всички плодове и той не е токсичен за хората.

Дълбокото замразяване на плодове и зеленчуци

Мислим си, че замразените плодове и зеленчуци съдържат по-малко витамини и полезни вещества, но учени от Калифорнийския университет са доказали, че това не е така. Те са изследвали концентрацията на четири витамина – С, B2, E и A, в замразените плодове и са стигнали до заключението, че в замразените има повече витамини от тези, които стоят на рафтовете в магазина. Единствените плодове, които учените не препоръчват да замразявате, са доматите, защото дори лекият студ намалява интензивността на вкуса им.

Ултрапастьоризираното мляко

Ултрапастьоризацията е стерилизация на храна чрез загряването ѝ за много кратък период (около 1–2 секунди) до температура, превишаваща 135 °C, с което се убиват микроорганизмите и техните спори в млякото. Ултрапастьоризираното мляко е „изобретено“ през 60-те години на миналия век, а става общодостъпно за консумация след 1970 г. Благодарение на този процес млякото остава годно за употреба много дълго време. В същото време ултрапастьоризираното мляко съдържа същото количество калории, калций, протеини, мазнини и въглехидрати като пастьоризираното мляко. Единствената разлика е, че ултрапастьоризираното мляко има по-малко витамини, но в същото време е по-безопасно дори да е било оставено извън хладилника.

avatar