Внимание! Опасни бактерии в суровото мляко и сирене

Внимание! Опасни бактерии в суровото мляко и сирене

Източник:6nine.net

СПОДЕЛИ

Светът е разтърсен от нова, опасна мода, която бавно навлиза и в България. Модата е характерна за “здравословното движение” – хората, които отричат каквато и да е обработка на хранителни продукти, натурална храна.
В момента САЩ е разтресена от епидемия от листериоза. Листериозата е причинена от Listeria monocytogenes, а източникът на тази инфекция е компания (Vulto Creamery, New York – https://www.cdc.gov/listeria/outbreaks/soft-cheese-03-17/index.html) за производство на млечни продукти от сурово (непастьоризирано) мляко.
Листерия може да преживява температурен диапазон -1 до 45 градуса с оптимум 37, което означава, че съхранение на млечни продукти в хладилник не е добро решение. Всички инфектирани са в риск, но най-застрашени са бременни, деца, пенсионери и хора с имунодефицит. При бременните настъпва спонтанен аборт след инфекция. Смъртността при подобна инфекция е 20% (1 на всеки 5) – изключително висока честота.Когато се използва сурово мляко за направа на различни продукти, рисковете са неизмерими. Киселите млека и сирена са ферментационни продукти, което означава, че процесът се осъществява при най-често топли условия. Ако в млякото се намират патогени, то създадените условия са отлични за тяхното развитие.

Инфектиране с Листериоза: Пътят на бактериите ,внесени чрез замърсени хранителни продукти, и как те достигат чревната бариера, пресичат я , а след това се разпространява към мозъка и плацентата.

Млякото е продукт, който е изключително благоприятна среда за развитие на различни патогенни представители най-често са от сем. Enterobacteriaceae. Това са фекални бактерии, които живеят храносмилателната система на животните и човека. Най-характерни представители са E. coli, Shigella sp., Salmonella sp., Enterobacter sp. и много други. На хората са познати, защото в България много честно в летните лагери настъпва масова инфекция, при която десетки деца влизат в инфекциозните отделения.
Пастьоризацията е изключително ефективен метод за контролиране на подобно замърсяване. При лоша хигиена на животните често (почти винаги) в издоеното мляко попада фекална маса – носител на бактерии. Пастьоризацията ефективно убива всички неспорулиращи (каквито са опасните бактерии, лактобацилите спорулират и не умират) бактерии. Всяко количество мляко е нужно превантивно да се пастьоризира – кратко третиране с тоносително висока температура при подходящо налягане. Допустимо е да се използват консерванти, които по-скоро не са опасни (зависи от концентрацията). Консервантите правят по-трудно повторно бактериално замърсяване.
Трябва да се подчертае, че не само млечните продукти са застрашени от подобни рискове. Имитиращите ги растителни млека също трябва да преминават през пастьоризация.
Големите млекопреработвателни предприятия в България имат системи за качество и изградени лабораторни комплекси, които следят безопасността на суровините, междинните и крайни продукти. БАБХ упражнява контрол и одитира качеството и безопасността на тези компании, за да се гарантира добра превенция.
Строгият контрол и спазването на установените стандарти са задължителни за избягване на подобни случаи.

avatar