Вицепремиерът Пеканов:Българите са заляти с фалшиви новини срещу еврото /ВИДЕО/

Вицепремиерът Пеканов:Българите са заляти с фалшиви новини срещу еврото /ВИДЕО/

СПОДЕЛИ

Българите са заливани с неверни данни за еврото всеки ден. В Хърватия инфлацията не е на по-високи цени, отколкото преди приемането на еврото. Желанието ми е българските граждани да не бъдат залъгвани. Това заяви вицепремиерът Атанас Пекaнов в предаването „Панорама“ по БНТ.

„Реформите, за които настоява ЕК и трябва да направим са, за да живеем в една по-добра страна. Има закони, които трябва да приемем, за да не загубим 720 млн. евро. Депутатите обаче продадоха мача за еврото. Вече не изпълняваме два критерия, за да го въведем“, изтъкна Пеканов.

Вижте точното изказване на Атанас Пекaнов в рамките на 15:00 минута във видеото по-долу.

Още в първите дни, след като Хърватия прие еврото като валута и стана част от еврозоната, български медии публикуваха материали със сензационни заглавия за увеличението на цените в страната. Експерти и политици, които агитират срещу приемането на еврото в България и работят за организиране на референдум по темата, внушаваха, че инфлацията в Хърватия е много висока и ще продължи да расте. 

Официалните данни за инфлацията в Хърватия през януари обаче не потвърждават твърденията за голямо поскъпване, сочи проверка на Factcheck

Според Евростат инфлацията в Хърватия за януари 2023 г. е 0,2%  и забавя ръста си за втори пореден месец. Годишната инфлация през януари 2023 г. е 12,5%, през декември 2022 г. -12,7% а през ноември 2022 г. – 13%.

Според Хърватската национална банка въвеждането на еврото няма съществено отражение върху инфлацията: „Движенията през януари показват, че въвеждането на еврото в Хърватия може да има сравнително леко въздействие върху общата инфлация, което е в съответствие с опита на други страни“. 

Изследванията показват, че повишението на цените се усеща при „малък брой продукти, предимно в сектора на услугите“ (обществено хранене, услуги по настаняване, фризьорски услуги, ремонти и др.), чийто дял в потребителската кошница е сравнително нисък, затова и ефектът от поскъпването им върху ХИПЦ инфлацията е малък.

Първите публикации, които се появяват в български онлайн медии в началото на годината, се позовават на наблюдения на потребители. Още на 3 януари Българската телеграфна агенция (БТА) публикува материал, в който се позовава на хърватски медии и изброява редица стоки с увеличени цени. Същият текст е препечатан стотици пъти в различни уеб сайтове, но озаглавен с ярко сензационни заглавия.

Друг популярен материал по темата е видео разказ на българка, живееща в Хърватия, излъчен по „Нова“. Във видеото са заснети цените в магазина, но не се уточнява какво е увеличението, тъй като тя не споменава какви са били цените преди въвеждането на еврото. В друг текст, публикуван в различни български медии, някои от които се позовават на Index.hr, като източник на информацията за поскъпването, се посочват „публикации в интернет форуми“ и „социалните мрежи“. 

avatar