Варна отбелязва Световния метеорологичен ден

Варна отбелязва Световния метеорологичен ден

СПОДЕЛИ

Националният институт по метеорология и хидрология (НИМХ) и филиал Варна към него, като представител на страната ни в Световната метеорологична организация (СМО) отбелязва Световния метеорологичен ден, научи Moreto.net.

Избраната тема за 2019 г. е „Слънцето, Земята и времето“. Съвременната метеорология е наука за атмосферата на нашата планета, протичащите в нея физични процеси и явления, взаимодействието със сушата и водата от земната повърхност и с космически фактори, най-важният, от които е Слънцето с неговото излъчване. Слънцето е основен източник на енергия, дневна светлина и топлина на Земята. Неговото лъчение представлява движеща сила за времето, климата и живота на Земята. Слънчевите лъчи достигат до земната повърхност през атмосферата, която отразява обратно 30% от тях в космическото пространство и те не влияят на планетата. Останалите около 70% се разсейват, изменят се количествено и качествено, преминавайки през атмосферата на Земята и до земната повърхност достигат по-малко от 2 милиардни части от слънчевото излъчване.

За хората и тяхната дейност, както и за всички живи организми основно значение има продължителността на слънчевото греене и неговата интензивност за даден регион. Учените използват измерванията на слънчевата светлина, за да прогнозират времето и да проучат измененията на климата. В метеорологичните станции на НИМХ прякото слънчево лъчение се регистрира със специализирани уреди. Отчетената в станция Варна средна годишна сума часове с пряко слънчево греене е около 60% от максималната възможна годишна продължителност. В зависимост от анализа на получените данни за количество слънчева енергия през слънчевите и облачните дни в различните сезони, се определят подходящи места за разполагане на слънчеви електроцентрали.

В деня на пролетното и есенното равноденствия слънцето изгрява точно от изток и залязва точно на запад. В нашите ширини, през зимните месеци изгревите са от изток-югоизток, залезите – на запад-югозапад, а продължителността на светлата част от деня е най-малка. През летните месеци изгревите са от север-североизток, залезите – на север-северозапад, а денят е най-дълъг.

Слънцето и слънчевата светлина засягат ежедневната ни дейност и играят важна роля за човешкото здраве. Те стимулират производството на серотонин, което се отразява позитивно на нашата психика. Ограниченият престой на слънце води до дефицит на витамин D, а прекомерното излагане на слънце и въздействието на ултравиолетовите лъчи е вредно за кожата, очите и имунната система.

avatar