В Куба пазят наследството на Хемингуей

В Куба пазят наследството на Хемингуей

СПОДЕЛИ

В кубинската столица Хавана беше открит специализиран център за опазване на наследството на големия разказвач Ърнест Хемингуей. Един от най-значимите американски писатели и журналисти е живял в Куба 21 години и именно тук е създал едни от най-големите си шедьоври съобщава БНТ.

Сградата беше открита със специална церемония. Строежът е финансиран от Куба и САЩ и има за цел да покаже доброто сътрудничество между двете страни, въпреки че през последните месеци и управлението на президента Доналд Тръмп отношенията отново охладняха.

Държавният глава втвърди не само тона, но и затегна икономическото ембарго спрямо Куба.

Джеймс МакГавърн: Колко по-лесен щеше да бъде този проект, ако нямаше ембарго. Така че – когато сме заедно, когато работим съвместно, можем да направим положителни и удивителни неща.
Центърът е построен на мястото, където в миналото е живял Ърнест Хемингуей. Сградата е оборудвана със специализирана техника и вентилационна система, която да предпазва писменото наследство на писателя.

Ърнест Хемингуей пристига във Финка Вихия – така се нарича вилата, която днес е музей, през 1939 г. или година преди да бъде публикуван романът му „За кого бие камбаната“.

Според местните литературоведи, докато е в имението край Хавана, Хемингуей написва „Старецът и морето“, „Безкраен празник“ и „Острови на течението“. Напуска Куба през 1960 г. – година след Кубинската революция и месеци преди да посегне на живота си в САЩ. В Куба остава огромна част от писменото и литературно наследство на автора, което страната полага усилия да запази.

avatar