Официалното откриване на паметника на Александър Георгиев – Коджакафалията ще се състои на 29 септември, четвъртък, от 17:30 часа. Той се намира на метри от училището, което носи неговото име. Наблизо е и т.нар. „километричен камък“, който някога е показвал на пътниците, че им остава още 1 километър, докато стигнат града.
Александър Георгиев – Коджакафалията е една от най-ярките личности, свързани със съвременното развитие на Бургас. Човек, който с много труд и лишения натрупва състояние и става влиятелен търговец, но въпреки богатството си запазва своята скромност и отдаденост към съгражданите си. През целия свой живот той не спира да раздава спечеленото за благотворителност. С това Коджакафалията се превръща в един от най-големите дарители в България, оставя непреходна следа в историята на града и заслужено получава името „Бащата на Бургас“.
Чрез паметника, създаден от скулптора Радостин Дамасков, бургаската общественост отдава почит към личността и делото на големия благодетел. Наред с тези от Общината, в изпълнението на проекта са вложени и много левове, предоставени от дарители.
Александър Георгиев-Коджакафалията е роден в бургаското село Дюлгерли (днес Зидарово) през 1830 г. Остава сирак още на пет годишна възраст. Поради липсата на парични средства не завършва образование. Заедно с братовчед си работи в Созопол и Бургас. Двамата отварят малък дюкян в Бургас. Има голям усет в търговията. Подбирал е умни и предприемчиви хора за търговската си империя. Построява няколко хана, магазина и фабрики. Прякорът му Коджакафалията идва от силната памет, която притежава. Дарява 25 милиона златни лева в помощ на над 600 бедни семейства, български бежанци от Османската империя – Тракия и Македония.
Александър Георгиев дарява всичките си земи на гражданите, а нивите през които минават пътищата и улиците завещава и отстъпва на Общината безплатно. Завещава имоти и средства на българската болница “Евлоги Георгиев” в Цариград (която и дн. съществува в кв. “Шишли”, до Българската семинария) и на църквата “Св. св. Кирил и Методий” в Бургас. На Дюлгерлийската (Зидаровската) църква и училище, на женското дружество “Милосърдие” – Бургас, на сиропиталището в Бургас дарява земята и част от средствата и много, много други.
Александър Георгиев почива на 15 юли 1913 г. Погребан е в бургаските централни гробища, квартал 57, ред 9, гроб 5.
В памет на Коджакафалията след смъртта му е издигат паметник от черен мрамор. Намирал се в махалата, която бургазлии знаят като Коджакафалийската. След 9 септември 1944 година комунистическата власт демонтира паметника, а върху постамента му поставя бюст на Георги Димитров. След демократичните промени там е поставена паметна плоча за Александър Георгиев.
На името на благодетеля са кръстени Основно училище „Александър Георгиев-Коджакафалията“ и една от изложбените зали в културен център „Морско казино“.