В 5 болници слагат аортни клапи без доплащане

В 5 болници слагат аортни клапи без доплащане

СПОДЕЛИ

По повод тиражираната информация за искане на доплащане на медицинското изделие TAVI, Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) информира следното:

НЗОК има сключени договори с шест лечебни заведения за болнична медицинска помощ, които поставят на нуждаещи се пациенти медицинското изделие транскатетърна аортна клапа TAVI.

След проведени разговори, ръководителите на съответните лечебни заведения увериха, че са осигурили поставянето на медицинското изделие на цената, заплащана от НЗОК – 40 500 лв., тъй като имат оферти от поне една или от повече фирми, доставящи медицинското изделие на тази цена.

Лечебните заведения, в които пациентите могат да получат медицинска помощ по клинични пътеки за заболявания, свързани с поставяне на това медицинско изделие, заплатено на по-ниската стойност, на коята касата го предоставя в момента, са:

Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда – София;

Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ – София;

МБАЛ „СВЕТА МАРИНА“ ЕАД – Варна;

УМБАЛ „Свети Георги“ЕАД – Пловдив;

МБАЛ „Сърце и мозък“- Плевен.

От НЗОК подчертават, че в институцията няма постъпили жалби от пациенти и от лечебни заведения при прилагането на останалите 590 бр. медицински изделия в извънболничната медицинска помощ и 3103 бр. – в болничната медицинска помощ.

Припомняме, че през април жена почина в столична болница, защото не е имала възможност да доплати за лечението си. Според новите цени на медицинските изделия, въведени от настоящото ръководство на Здравното министерство, Здравата каса заплаща 2600 лева за животоспасяваща аортна клапа.След това стана ясно, че освен, че нямала пари, болницата нямала на склад въпросната клапа.

Виж още :Жена почина в болница, нямала пари да доплати лечението си

Столичната здравно-осигурителна каса извърши проверка на 26 и 27 април съвместно с експерти от НЗОК. При проверката се установи, че пациентката има три пролежавания в болницата, първото е от 27 до 30 март, второто е от 30 март до 2 април, и третата хоспитализация е на 21 април, когато пациентката почива. При проверката са констатирани нарушения.

Най-сериозното нарушение е, че ехо-кардиографията е извършена от лекари без специалност”, обясни Оля Василева, контрол на медицинските дейности в Столичната здравно-осигурителна каса.

avatar