Трима души са били хоспитализирани заради симптоми на ботулиново отравяне, като източникът на отравянето е установен – домашно кьопоолу.
Това съобщават от Българската агенция по безопасност на храните. Случаят е от миналата седмица, когато на 19 януари Регионалната здравна инспекция е подала сигнал в Областна дирекция по безопасност на храните – София област.
Установено е, че тримата пострадали са присъствали на семейно тържество от общо девет души. Те са консумирали домашно приготвени и консервирани храни, както и продукти, закупени от търговски обект.
Служители на Областната дирекция по безопасност на храните са посетили домакинството на хоспитализираните трима души. Взети са 23 проби от всички налични храни, които са изследвани в акредитирана лаборатория.
При една от пробите е установен положителен резултат за ботулинов токсин – от приготвено при домашни условия кьопоолу с майонеза. В кьопоолуто са вложени домашно консервирани патладжани и закупена майонеза. В изпитваната отворена кутия с майонеза, от която е приготвено кьопоолуто не е установено наличие на ботулинов токсин.
Веднага след получаване на лабораторните резултати инспектори от ОДБХ – София област са посетили домакинството и са иззели всички налични консерви домашно приготвен патладжан. Те ще бъдат унищожени заедно със стъклените буркани в инсталация за обезвреждане на особено опасни материали.
БАБХ напомня на потребителите, че при приготвяне на храни в домашни условия, особено при консервиране, следва стриктно да се спазва добра хигиена на почистване и измиване на зеленчуците и плодовете, както и на съответния инвентар и посуда.
Ботулизъм е рядко срещано заболяване, дължащо се на токсико-инфекция, възникнала от действието на ботулиновия токсин, който действа върху нервните клетки и предизвиква паралитичен ефект.
Хранителният ботулизъм се дължи на приемане на ботулиновия токсин с храната. Тази форма е най-често срещаната в по-слабо развитите държави.
Токсинът обикновено попада в храната в резултат на заразяването ѝ с Clostridium botulinum – например ако продуктите не са достатъчно добре измити (бактерията се съдържа в големи количества в почвата). Необходим е строг контрол над стерилизационния процес на търговски консерви, а в домашни условия – адекватна термична обработка. При термична обработка при 100 градуса за 10 минути токсинът се инактивира, тъй като е термолабилен. Издутите консерви са съмнителни и не трябва да се пробват.
Класическата форма на ботулизъм се описва при консумиране на консерви или салами, които наглед имат добър външен вид (бактерията е била убита, преди да се размножи много и да увреди вида на продукта, но устойчивият ботулинов токсин е останал).
Симптомите на хранителния ботулизъм обикновено включват сухота в устата, затруднено преглъщане, завален до трудно разбираем говор, слабост на мускулите, двойно виждане, повръщане, понякога диария. В по-тежките случаи може да се наблюдава паралитичен илеус с тежък запек и дори пълна парализа. Токсинът засяга и дихателните мускули и може да доведе до смърт.