Търсят се 27 000 работници за летния сезон на Черноморието

Търсят се 27 000 работници за летния сезон на Черноморието

СПОДЕЛИ
Само за курортния комплекс „Слънчев бряг” са необходими 200 хиляди работници

Според проучване за нуждата от работна ръка на Института за пазарна икономика, Бургас е на първо място в списъка с областите, където има липса на работници, съобщи Нова телевиция. София е на второ място с недостиг от 26 700 души, на трето е Варна – 25 800 работници и Пловдив на четвърто с 18 900 души.

В навечерието на новия туристически сезон, работодатели в туризма по Южното Черноморие са притеснени за обезпечаването на обекти с персонал.

Само за курортния комплекс „Слънчев бряг” са необходими 200 хиляди работници, за да бъде обезпечено нормалното протичане на летния туристически сезон. В навечерието на лятото хотелиери и управители на ресторанти трескаво търсят кадри и въпреки увеличените заплати, такива и то подготвени няма. Отново ще се наложи внос от трети страни, но това са нискоквалифицирани работници, които не могат да поемат обслужването на туристите.

С всяка година проблемът с липсата на работна ръка се задълбочава. Особено в курортите. „За мен лично липсата на кадри е най-големият проблем в туризма. Много обекти преди няколко години не отвориха, защото имаха липса на кадри. Не можеха да си намерят персонал. Тази година пак търсим изключително много – камериерки квалифицирани готвачи, което е изключително трудно, спасители, охрана, сервитьори и бармани. Абсолютно всички позиции са кът и много трудно се намират за съжаление. В „Слънчев бряг” работят около 200 хиляди човека и всяка година ние трябва да ги търсим, за да започнат работа, което е изключително сложно”, заяви хотелиерът Десислава Николчева пред Нова телевизия.

Заради недостига на работна ръка през това лято работодателите вдигат заплатите , но въпреки това хората с опит и умения са малко. „От порядъка на 10 – 20% в сектор „Туризъм”. Всеки един работодател индивидуално определя нивото на заплащане в зависимост от обекта си, от продължителността на сезона, от капацитета на легловата база или съответно на ресторанта. Не винаги финансовото възнаграждение е определящия фактор, за да бъдат привлечени кадри в туризма”, каза председателят на Регионалната туристическа камара Бургас.

Затова от туристическия бранш смятат, че подготовката на кадри трябва да стане държавна политика и ученици и студенти, подготвящи се в това направление трябва да имат повече практически занятия, за да могат след това да останат на работа .

avatar