Оксфордският университет набира доброволци, които умишлено да се изложат на новия коронавирус в името на науката, предаде Ройтерс.
Британски учени провеждат първия в света подобен медицински опит с Ковид-19, за който са получили изрично разрешение. Те се надяват резултатите от него да помогнат за разработването на по-добри и ефикасни ваксини.
Проектът започна през април м.г. В момента все още се провежда първата му фаза, чиято цел е да се установи колко време е необходимо на вируса, за да предизвика инфекция. Във втория етап пък трябва да се определи имунният отговор, необходим за да го отблъсне, се казва в съобщение, разпространено от Оксфордския университет.
Учените са близо до откриването на най-слабата възможна вирусна инфекция, при която около половината от изложените на нея хора боледуват безсимтомно или леко.
След това специалистите планират да изложат доброволци – всички трябва или да се преболедували преди това, или да са ваксинирани, до това количество от вируса от оригиналния вариант, за да определят нивото на антитела или имунните Т-клетки, необходими за предотвратяване на инфекция.
„Това е имунният отговор, който ни трябва, за да можем да го предизвикаме с нова ваксина“, обяснява Хелън Макшейн, професор в Оксфордския университет и водещ учен на изследването.
Резултатите ще помогнат за създаването на бъдеща ваксина много по-бързо и по-ефективно, се казва в разпространеното съобщение.
От десетилетия изследователи разработват нови лечения срещу инфекциозни болести, проследявайки реакциите на доброволци. За първи път обаче се прави подобно проучване с Ковид-19.
Недостатък е рискът от разболяване на участниците, заразили се с инфекцията, но университетът прилага предпазни мерки. Доброволците трябва да са здрави и на възраст между 18 г. и 30 г. Те ще бъдат поставени под карантина за поне седемнадесет дни, а всеки, който прояви симптоми, ще бъде подложен на терапия с лекарство с моноклонални антитела на компанията „Редженерон“.