Спасители без документи работят по морето

Спасители без документи работят по морето

СПОДЕЛИ

Има сигнали за незаконно работещи водни спасители, каза Антон Налбантов, директор на водно-спасителната служба към Българския Червен кръст (БЧК). По думите му сигналите вече са предадени на разследващите органи, предаде БТА.

Сертификатите на водните спасители се издават само от БЧК, съгласно Наредбата за водно-спасителната дейност и обезопасяването на водните площи, посочи той. Налбантов обясни, че сертификатите – лични талони, се издават всяка година на спасителите и с тях се удостоверява готовността на спасителя за съответния сезон. Сертификатите са валидни една година. Ежегодно се заверяват близо 3500 сертификата, от които 1500 са на спасители за работа в море, а останалите – на басейни, уточни Налбантов. По думите му, ако спасителите бъдат мотивирани, са напълно достатъчно, за да се подсигурят плажовете, както и басейните във вътрешната част на страната.

Сред спасителите има и обучени жени, като последният случай, при който се включи жена спасител, беше преди дни, когато бяха спасени от удавяне три деца. Не е важно спасителите да могат да се справят само във водата, важно е и да не допускат да се стига до инциденти, каза още той.

Морето не е до колене, водата, освен място за забавление, крие и опасности, а когато се подценява и се подхожда лекомислено, се стига до фатални инциденти, напомни Налбантов. В случаите, в които неумеещ да плува иска да помогне на давещ се, не е добре да помага чрез пряк допир и да отиде до удавника, защото веднага удавниците от един стават двама, предупреди Налбантов. В такива случаи помагащият трябва да се опита да запази самообладание, доколкото е възможно да овладее емоциите си и да помогне от разстояние. Прекият контакт е рискован, тъй като давещият се обикновено има много енергия, за да спаси живота си и не може да прецени, че ще удави спасяващия го, допълни той. Неумеещите да плуват трябва да се опитат да помогнат чрез подхвърляне на въже, набързо навързани дрехи или някакъв предмет, който би задържал давещия се над водата, допълни Налбантов.

Когато спасяващите искат да направят „жива верига“ – от пет-шест човека, трябва да се знае как се прави тя, защото е необходимо да се хванат по определен начин за ръцете, допълни спасителят. Освен тези знания, също е важно да не се изпада в паника, добави Налбантов. При инцидентите във вода фаталният край може да настъпи за секунди, не е като в планината, където пострадалият може да изчака и няколко часа. Ако до две-три минути не се помогне на давещ се човек, е фатално, каза още той.

avatar