След срещата на НАТО: Радев предлага да вземем изтребители втора ръка или...

След срещата на НАТО: Радев предлага да вземем изтребители втора ръка или на лизинг /ВИДЕО/

СПОДЕЛИ

Президентът Румен Радев е в Брюксел, където участва в извънредната Среща на върха на НАТО.

След срещата държавният глава обяви, че е поставил въпроса пред американския президент Джо Байдън да се ускори закъсняващата доставка на изтребителите Ф16 за България или да се потърси вариант за снабдяване с изтребители „втора ръка“ на лизинг,съобщава БНТ.

Ако този вариант не се получи, може да потърсим съдействие и от европейските ни партньори, заяви Румен Радев. Президентът допълни, че е поставил въпроса за обучение на лизинг за Ф16 или осигуряване на европейски изтребители на лизинг пред лидерите на Нидерландия, Франция и Италия.

По думите на президента има единна воля между него и правителството по този въпрос.

Той напомни, че заради забавянето на доставките на Ф16, се очаква България да разполага с оперативни ексадрилни способности за новите изтребители чак към 2030-а година. Дотогава трябва да се търси решение за подсигуряване на противовъздушната и противоракетната отбрана на българска територия, за което имаме и ангажимент към НАТО.

Междувременно продължава и търсенето на варианти за поддръжката на наличните ни изтребители МиГ-29.

„Очевидно е, че в тази обстановка на растяща ескалация Русия отпада като възможност, категорично. Другата седмица се надявам да има договорена група, която да изследва възможностите на полската индустрия и полските военновъздушни сили, но това е временно решение, а ние се нуждаем от устойчиво решение.“ – каза Радев.

На срещата България е поставила въпроса за изграждане с финансовите механизми на НАТО на система от тръбопроводи по Източния фланг съвместно с Гърция и Румъния. Този проект трябва да върви успоредно с подобряването на инфраструктурната свързаност – и железопътна, и автомобилна, заяви Радев.

Относно разполагането на батальонна бойна група в България президентът каза, че Великобритания ще изпрати 150 войници, които да се присъединят към нашите военнослужещи. Италия също има готовност да изпрати свои военни като част от батальона.

По време на срещата не е обсъждан въпросът кои страни осигуряват оръжейна помощ за Украйна и кои не, поясни президентът. Доставката на военно оборудване е решение на държавите-членки, уточни той.

Държавният глава заяви, че извикването за консултации на българския посланик в Русия Атанас Кръстин и е логичен ход в настоящата ситуация.

avatar