След 135 години монопол: Частни влакове ще возят пътници у нас

След 135 години монопол: Частни влакове ще возят пътници у нас

СПОДЕЛИ

Частен превозвач ще пътува по българските железопътни линии след 135 години естествен монопол на държавната БДЖ.

Първият жп лиценз взе компанията “ПИМК Рейл Експрес”, съобщи Изпълнителна агенция “Железопътна администрация”. Фирмата има лиценз и за товарни превози от 2015 г.До момента единствената компания, която вози пътници с влакове, е “БДЖ Пътнически превози”,пише 24 часа . Сега държавното дружество ще се бори за една от най-печелившите си линии – тази от София до Бургас, защото ПИМК стартира с частен влак по нея.

Подготовката за лиценза ни отне година, защото регулацията е много стриктна и консервативна. В момента работим по изваждането на втората част от документа – сертификат за безопасност, който дава реално право за започване на дейност, обясни пред „24 часа“ Пенко Несторов, съсобственик на ПИМК, чието седалище е в Пловдив.

Получаването на сертификата ще отнеме около 6 месеца. Това означава, че първият частен влак може да тръгне в началото на идното лято. И въпреки че компанията има намерение да стартира по линията за Бургас, в основата на нейната стратегия не е да вземе пътниците на БДЖ, а да привлече хората, които в момента не използват влаковете, а пътуват с личните си автомоболи.

Наясно сме, че това ще бъде трудно. За да се качат тези хора на влак, трябва да им е чисто, удобно и уютно. Но нашата цел е да покажем, че пътуването не е по-лошо от това с кола, посочи Несторов.

ПИМК, която е сред топ 10 на най-големите транспортни компании в Европа, избира трасето София-Бургас, защото в момента то е единственото, което се модернизира. Това е линията, на която могат да се развиват по-високи скорости, от порядъка на до 160 км в час.

Заради това е избран и този участък, защото по него може пътникът да пристигне сравнително бързо от една точка до друга, добави той.

Шефът на компанията посочи, че има забавяне на ремонтните дейности на трасето Септември-София, което ще рефлектира и върху качеството на пътуването, въпреки че до 2024 г. трябвало да са готови всички трасета.

Ценово услугата ще бъде и по-скъпа, тъй като влаковете ще бъдат по-модерни и нови.

За сметка на това ще бъдем коренно различни като качество. С интернет във вагоните и всякакви екстри, както е на Запад, каза Несторов и добави, че ако говорим за конкуренция между двете компании, тя ще бъде по-скоро формална, и използва поговорката, че за всеки влак си има пътници.

avatar