Син рак се появи в Черно море

Син рак се появи в Черно море

СПОДЕЛИ
Снимка: jungledragon.com

Единични екземпляри на син рак са започнали да се появяват в мрежите на рибари от България и Румъния.

Това потвърди пред БНР Йордан Господинов, председател на Асоциацията на производителите на рибни продукти БГ ФИШ, след като новината беше съобщена по време на заседание на Консултативния съвет за Черно море във Варна.

Синият рак е характерен за Източното крайбрежие на САЩ и в Черно море той се счита за инвазивен, макар да се среща само като единични екземпляри. В Средиземно море, където също е привнесен, ракът вече има сериозна популация и се счита за проблемен, защото е хищен.

Според Йордан Господинов, макар и опасен, синият рак е ценен за рибарите, тъй като е с големи размери и има вкусно месо.За пръв път в Черно море син рак попада в мрежите на рибарите през далечната 1968 г., след което той се появява отново чак през 1984 г.

Синият рак е представител на висшите ракообразни Malacostraca (означаващо с „мека черупка“). Въпреки името на класа си, синият рак има твърда черупка и 10 паякообразни крака. Най-големите екземпляри са с ширина на щита до 30 см. Странично са разположени дълги шипове. Задните му крака са видоизменени в плавници, а предните в щипци. Цветът на щита е кафявзелен до стоманеносив . Краката и щипките им са тюркоазеносини, откъдето идва и името им. Женските достигат полова зрелост на 3 годишна възраст. През целият си живот, който е около 7 години, тя се опложда само един единствен път. След това всяка година снася оплодени яйца. В Черно море размножаването му се възпрепятства от ниските зимни температури на водата (около 5°С).

avatar