Селските имоти поскъпнаха заради пандемията

Селските имоти поскъпнаха заради пандемията

СПОДЕЛИ

Пандемията от коронавирус и наложената социална изолация, която принуди стотици хиляди българи да останат по домовете си, буквално взриви пазара на недвижими имоти у нас.

Най-голямо търсене се забелязва при сделките с недвижими имоти по селата и селските къщи. Преди кризата такъв тип имоти можеха да бъдат намерени на цени от 1000 лв в лошо състояние и с къща за събаряне, до максимум 25 000 лева за обитаема постройка с двор на до 40 километра от София.

В момента цените на имотите отбелязват няколкостотин процентов ръст, като за парцел извън регулация на до 100 километра от областните градове се плаща колкото за две къщи в прилично състояние преди пандемията.

Така къщите, които са пред срутване и не стават за живеене, но са до 40 километра от областен град, вече могат да бъдат купени за около 30 000 – 50 000 лева, според БГНЕС.

Резкият ръст на цените на селските имоти се дължи на желанието на хората да могат да излязат на въздух и сред зеленина на своя територия, без да се съобразяват с евентуални наложени бъдещи рестриктивни мерки при свободното движение на хора предвид следващи вълни на епидемията.

С оглед новите обстоятелства и новите цени на имотите обаче, не всеки може да си позволи да си купи парцел или къща на село, дори имотът да е далеч и в лошо състояние.

Това е повод за поредното потвърждение на истината, че българите са изключително изобретателни. Във Facebook дори вече има група „Имот под наем без наем“, в която потребители от цяла България се обединяват в това едни да отдават, а други да намират имоти за стопанисване без наем.

В групата вече членуват над 44 хиляди потребители, които търсят да стопанисват чужд имот, без да плащат наем.

Обявите са изключително разнопосочни – част от хората търсят просто селска къща за обитаване, понеже след пандемията нямат средства да плащат наем или са останали без квартира; а друга част искат да имат къща на село без ангажименти да плащат ипотека, трети пък искат някой да обитава селската им къща, за да я опазят от крадци, а двора – от подивяване.

Въпреки богатото предлагане на къщи и имоти из цялата страна, подходящи за скромен начин на живот (стаи, здрав покрив, кухня, тоалетна и двор), основното търсене на къщи е около столицата и около морето. Разбира се, там се намират и най-малко свободни имоти.

Немалко хора търсят и чужд дом за стопанисване по планините и планинските села, за да се усамотят там или да гледат свои възрастни близки на чист въздух и собствена храна. Има и такива, които желаят да гледат животни на свобода, да развиват пчеларство или да стопанисват собствена зеленчукова градина.

Популярност сред родителите набират и т.нар. „родителски кооперативи“, които действат на доброволни начала като летни детски лагери. В тях децата имат възможност да посетят място в провинцията – било сред гора или до езеро, в което се учат да садят и отглеждат зеленчуци, плодове и дървета, както и изучават света и природата около себе си.

Домове под наем, но без наем, търсят и множество творци, които имат нужда от рестарт и търсят вдъхновение от природата, но не могат да си позволят целогодишно поддръжка на имота, нито пък имат познания или желание да се занимават със зеленчукови или овощни насаждения, но биха се радвали на природата.

За да бъдат гарантирани правата на собственика, но и на ползвателя, между двете страни се сключва специален двустранен договор. В него са описани правата и задълженията на двете страни, като документът задължително трябва да бъде нотариално заверен. 

Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments