За грешна задача, объркала масово зрелостниците вчера, сигнализираха възмутени родители из социалните мрежи. Става дума за задача номер 7 от първия задължителен зрелостен изпит по български език и литература. Според родители тя е с объркано условие и правилен отговор няма,пише Сега.
В задачата се пита: „В кое от изреченията не е допусната граматическа грешка?”. Четирите изречения, между които учениците трябва да изберат, са:
А) Гласуваните поправки в новия закон ще засегнат пряко въздушния и сухопътен транспорт в страната.
Б) Убедително написаното мотивационно писмо на младия и амбициозен кандидат впечатли комисия.
В) Още утре г-н Каменов, адвоката на братовчедка ми, ще те потърси, за да подготвиш необходимите документи.
Г) По Искърско дефиле, което е с дължина около 100 км, са разположени множество интересни обекти.
Верният отговор, посочен от МОН, е Б. Според родители обаче това не е вярно, тъй като в отговор Б също има грешка – думата „комисия“ следва да бъде членувана (комисияТА).
От Канал 3 съобщиха, че родители са подгрели телефона на службата за езикови справки към Института по български език на БАН. Пред медията филолозите от БАН са били категорични, че посоченото за вярно изречение звучи неестествено заради употребената нечленувана форма и е съвсем нормално да приемем, че се схваща като неграматично. „Оттук следва, че във всички изречения на въпросната задача №7 има допусната граматична грешка и няма нито едно, което да отговаря на условието“, коментирали са специалистите от БАН.
Според тях е възможно да става въпрос за техническа грешка, но от МОН са тези, които ще обяснят. Очаква се днес по-късно от министерството да коментрат казуса. Според филолозите от БАН е твърде пресилено да се измислят доводи, че въпросното съществително „комисия“ в изречението не е грешка, защото езиковият усет подсказва точно обратното.
Родители вече реагираха във Фейсбук с призиви да се понесе отговорност за допусната грешка и дори изпитът да се анулира. В службата „Езикови справки и консултации“ са получили родителски сигнали и за евентуални грешки в теста за 7 клас, но примерите се проверяват, поради което не са пожелали да конкретизират за коя задача става въпрос, съобщи още Канал 3. Попитани защо МОН не се възползва от услугите на най-големите капацитети по български език в такива важни случаи, като съставянето на тестове за матури, от БАН са обяснили, че вероятно е заради условието за конфиденциалност – да не изтече предварително какво ще се падне на изпита.