„Реал Сосиедад“ спечели Купата на краля в Испания

СПОДЕЛИ

„Реал Сосиедад“ спечели Купата на краля в Испания след исторически финал и 1:0 над „Атлетик“ (Билбао). Мачът се игра почти година след оригиналната си дата – това е дуелът за трофея за сезон 2019-2020 г., отложен тогава заради пандемията с надеждата, че през тази година ще се играе през публика.

На терена“Реал Сосиедад“ напълно заслужи победата, като я търсеше по-настойчиво. „Атлетик“ имаше две ситуации преди почивката, но след нея отстъпи изцяло инициативата.

Финалът бе решен в 63-ата минута, когато Микел Ойарсабал вкара от дузпа единствения гол.

Дузпата обаче бе отсъдена цели 6 минути по-рано, когато при извеждат пас зад гърба на отбраната се измъкна Порту, а бранителят на „Билбао“ Иниго Мартинес го събори. Дузпа и червен картон бе решението на рефера Хавиер Естрада. ВАР се намеси обаче и започна драмата.

Първо гледаха и връщаха 20-ина пъти повторения на самото нарушение, което бе потвърдено – дузпа. После прегледаха дали има основания за червен картон и това отсъждане бе отменено, а Мартинес остана на терена.

До края „лъвовете“ не сътвориха нищо опасно  и не затрудниха особено съперника.

Така „Реал Сосиедад“ е носител на Купата на краля след 34 години пауза, последният триумф за клуба в турнира бе през 1987 г. Това е едва трети трофей в надпреварата, докато „Атлетик“ има цели 23. Но след 13 дни идва нов финал за „Атлетик“.

Този път това е дуелът за Купата на краля за настоящия сезон, а той ще противопостави „Атлетик“ (Билбао) на „Барселона“.