Разширяват двойно музея със силиконовите фигури във Велико Търново/Снимки и Видео/

Разширяват двойно музея със силиконовите фигури във Велико Търново/Снимки и Видео/

СПОДЕЛИ

Община Велико Търново разширява двойно музея със силиконовите фигури на царе и боляри до крепостта „Царевец“.

Инвестицията е един 1 300 000 лева по програмата „Региони в растеж“, съобщава БНР.

Мултимедийният посетителски център ще се разшири с още два етажа.

В новите зали ще бъде представен животът на различните социални слоеве през Второто българско царство, техните нрави, обичаи, бит и одежди.

Чрез съвременната аудиовизуална техника по-пълно ще се покаже богата история на Велико Търново от този период, неговата царственост, войнска слава и духовна мощ.

Интериорът на музея ще се разнообрази с нови фигури, архитектурни детайли, подходящо осветление и озвучаване на отделните елементи и композиции. 

Периодът за изпълнение е 30 месеца.

Посетителският център в момента съдържа 29 скулптурни фигури, разположени на два етажа. Автор на концепцията за представяне на исторически личности е скулптoрът Борис Борисов.

Пресъздадени са сцени от българското средновековие и най-вече величието на Търновград през царуването на династията Асеневци.

Мултимедийният посетителски център „Царевград Търнов“ , популярен като „музей на восъчните фигури“, е разположен в близост до хълма Царевец, в самото сърце на старопрестолния град. В него, под формата на скулптури и стенописи са представени исторически личности и паметни събития от периода на Второто българско царство.

Визуализиран е живота на различните социални слоеве в средновековното българско общество – владетели, духовенство, болярска и войнска прослойка, занаятчии.
Посетителите могат да се докоснат до богатата история на Търновград като символ на царственост, войнска слава и духовна мощ.

Посетителският център съдържа 29 скулптурни фигури, разположени на два етажа. Автор на концепцията за представяне на исторически личности е скулптoрът Борис Борисов. Пресъздадени са сцени от българското средновековие и най-вече величието на Търновград през царуването на династията  Асеневци.

Посетителите могат да видят и фигурите на цар Калоян и цар Иван Асен II. Концепцията на музея е развита в няколко основни направления – представяне на царската и  на войнската слава, на духовността – развитието на книгите, на зографството и занаятите. Изключително интересна е сцената, представяща пленяването на Балдуин Фландърски от цар Калоян.

Изграждането на Мултимедийния посетителски център е част от проекта “Подобряване на туристическите атракции и свързаната с тях инфраструктура в община Велико Търново” по ОП “Регионално развитие” 2007 -2013, на стойност 6 750 000 лв.

avatar