Ракети паднаха в Полша и убиха двама души, Москва отрича да са...

Ракети паднаха в Полша и убиха двама души, Москва отрича да са руски /ВИДЕО/

СПОДЕЛИ

На 15 ноември две ракети пресякоха държавната граница на Полша и паднаха на територията на страна от НАТО, убивайки хора. Това потвърждават полски информационни агенции

Полският премиер Матеуш Моравецки свика спешна среща с министрите на националната сигурност и отбраната на фона на съобщенията за убити полски граждани близо до граница с Украйна.

По непотвърдена информация на полските медии военновъздушните сили на Полша са вдигнали изтребители от летището Томашув-Любелски.

Руското министерство на отбраната заяви, че съобщенията на полските медии и изявленията на официални лица за предполагаемо падане на руски ракети на територията на Полша са провокация. Военното ведомство отбеляза, че целта им е по-нататъшна ескалация, предава vedomosti.ru

„ Не са нанасяни удари по цели в близост до украинско-полската държавна граница с руски средства за унищожаване “, се казва в изявление на Русия.

Полските медии съобщиха, че двама души са загинали във вторник следобед, след като снаряд е ударил Пржеводов, полско село близо до границата с Украйна.

Във вторник руснаците масово обстрелваха градове в Украйна, използвайки около стотина крилати ракети. Ракетите паднаха до Харков, Киев, Лвов и Ковел. Много градове са без електричество.

Президентът на САЩ Джо Байдън каза в сряда, че е малко вероятно ракетата, която уби двама души в Полша във вторник, да е изстреляна от Русия.

Въпреки че според първоначалната информация на американското разузнаване Москва е отговорна за експлозията в Полша, в сряда сутрин Байдън каза, че това е „малко вероятно“.

Президентът на Полша Андрей Дуда каза, че няма „убедителни доказателства“ за това кой е отговорен. По думите му е вероятно ракетата да е произведена от Русия, но разследването все още продължава. В сряда сутрин той публикува видео изявление, с което призова „всички поляци да запазят спокойствие“.

Според чл.5 от Северноатлантическия договор (за НАТО), в случай че срещу някоя от държавите-членки на Алианса стане има въоръжено нападение, всички останали членове, без изключение, ще считат това за акт на насилие срещу всички тях и ще предприемат всички мерки, които сметнат за подходящи, за да помогнат на членката на НАТО, която е била нападнала.

По-вероятно е обаче в случая да бъде задействан чл.4, който гласи, че страните по Договора ще се консултират съвместно всеки път, когато по мнение на някоя от тях е възникнала заплаха за териториалната цялост, политическата независимост или сигурността на която и да е от тях.

avatar