Пуснаха движението по ремонтирания тунел „Витиня“ на магистрала „Хемус“ /ВИДЕО/

Пуснаха движението по ремонтирания тунел „Витиня“ на магистрала „Хемус“ /ВИДЕО/

СПОДЕЛИ

От днес се пуска движението в тръбата в посока София на тунела ‘Витиня“ на магистрала „Хемус“. съобщи във фейсбук премиерът Бойко Борисов.През последните три години съоръжението бе в ремонт.

От поста на Борисов става ясно, че строителите са открили доста сериозни проблеми в конструкцията. Имало е кухини между първичната и облицовка и скалния масив над тунела.

Направени са и аварийини връзки с другата тръба – две пешеходни и една шосейна,допълва Борисов.

От скорошно съобщение на АПИ стана ясно, че някои от откритите кухини са били значителни. По този начин скалният масив не е подпрян както е необходимо и през периода на 30- годишната си експлоатация допълнително е претърпял деформации.

Ремонтираната тръба за София е с нова облицовка, хидроизолация, отводнителна и дренажна система, асфалтова настилка, система за видеонаблюдение. Обновени са и системите за пожароизвестяване, вентилация, светофарна уредба, осветление и система за светлинно водене, с които се осигуряват по-висока безопасност на пътуването и възможност за бърза реакция при инцидент.

В съоръжението са монтирани и 14 реверсивни вентилатора. Тръбата е с енергоефективно LED осветление, монтирани са 375 осветителни тела.

В съоръжението са монтирани и 14 реверсивни вентилатора. Тръбата е с енергоефективно LED осветление, монтирани са 375 осветителни тела.

„Витиня“ е най-дългият автомобилен тунел в България – 1195 метра. Строителството му започва през 1974 г. В експлоатация е от 1984 г. и досега не е извършван подобен ремонт.

През 2017 г. при инспекция на тръбата за София се разбра, че тя не отговаря на изискванията и за да се гарантира безопасността на пътуващите, бяха изпълнени частични ремонтно-възстановителни дейности.



Ремонтните дейности на тунел ‘Витиня“ в посока София започнаха през 2018 г, веднага след ремонта на дясната тръба. Според обещанията на регионалното министерство тогава поправката на съоръжението трябваше да продължи два месеца, но ремонтните дейности се проточиха няколко години, а цената им се оказа около 72 млн. лв.

avatar