Проучване:Ваксината срещу туберкулоза ни пази от коронавирус

Проучване:Ваксината срещу туберкулоза ни пази от коронавирус

СПОДЕЛИ

Американски епидемиолози свързаха различията в скоростта на разпространение и смъртността от Covid19 по света с това доколко масово е поставяна ваксината БЦЖ .

Информацията тръгна първо от сайта medRxiv, който представлява онлайн събирачка на все още непубликувани предварителни научни анализи и доклади по различни медицински, клинични и здравни теми.

Според него, “тези страни, в които не е имало универсална ваксинация с БЦЖ, като Италия, Нидерландия и САЩ, са пострадали най-много от Ковид-19.”

Освен това ваксинацията с БЦЖ намалява и случаите на зараза с новия коронавирус”, констатират авторите на анализа, които са от Технологичния университет на Ню Йорк. Сред тях е и българката Виолета Руменова.

В държави като Бразилия и Япония, където ваксината се поставя постоянно от началото на миналия век, смъртността от COVID-19 е необичайно ниска спрямо състоянието на икономиката.

В Китай ваксината БЦЖ е поставяна масово от началото на 50-те години на миналия век, но това се прекратява по време на културната революция (1966 – 1976), когато са разпуснати съответните медицински структури.

БЦЖ не се използва в доста европейски страни, в други се прилага само за рискови групи, в трети само в една доза, а единствено в някои бивши социалистически страни се прилагат реваксинации (1 или 2), като понастоящем България прилага задължително ваксината.

Ваксината БЦЖ е задължителна в:
България (до 48ч след раждане), с 3 реваксинации при негативен Манту тест – на 7 месеца, 7 и 11-год.
Чехия, задължителна само за рискови групи (поставя се от 4 ден след раждането до 6-та седмица). Няма реваксинации.
Унгария. Няма реваксинации.
Полша. Няма реваксинации (до 24 ч. след раждане).

Според официални източници [7-13] БЦЖ е изключена от имунизационните календари на:
– Австрия
– Белгия
– Дания
– Германия
– Исландия
– Италия
– Холандия
– Словакия
– Испания
– Швейцария

БЦЖ е препоръчителна в следните страни:
– Естония (1-5 ден от раждането) – препоръчителна за всички.
– Кипър – препоръчителна само за групи в сериозен риск и при определени условия.
– Финландия – препоръчителна само за групи в сериозен риск.
– Франция – препоръчителна само за групи в сериозен риск.
– Гърция – препоръчителна само за рискови групи, реимунизация на 5 в групи със сериозен риск.
– Ирландия – препоръчителна за всички, но се очаква да отпадне от календара.
– Латвия – препоръчителна за всички.
– Лихтенщайн – препоръчителна само за деца, чиито родители са от страни с високо разпространение на туберкулоза (до 12 месеца).
– Литва – препоръчителна за всички.
– Люксембург – препоръчителна само при специфични индикации.
– Малта – препоръчителна само за строго дефинирани групи в риск.
– Норвегия – препоръчително само за специфични групи в риск (на 6 седмици).
– Португалия – препоръчителна само за групи в риск.
– Словения – препоръчителна само за бебета на емигранти от страни с висока заболеваемост от туберкулоза през последните 5 год.
– Хърватия – препоръчителна за всички. За предпочитане по време на престоя в болница след раждането, в противен случай трябва да се прилага преди навършване на 1 година.
– Швеция – препоръчителна само за бебета, изложени на сериозен риск да заболеят (поставя се на 6 месеца).
– Обединено кралство – препоръчителна само за деца от високорискови райони със заболеваемост от туберкулоза 40/100хил.
– Румъния – препоръчителна за всички (поставя се 2-7 ден от раждане).

БЦЖ е жива лиофилизирана (дехидратирани чрез дълбоко замразяване под високо налягане живи бактерии) ваксина, съдържаща щам на Mycobacterium bovis, създадена в института „Pasteur” от Albert Calmette и Camille Guerin между 1906 и 1919 г. и използвана за пръв път през 1921 г. Поставя се на лявото рамо, интрадермално (вътрекожно). Mycobacterium bovis е аеробен бактерий, причиняващ туберкулоза при едрия рогат добитък и въпреки различията си от Mycobacterium tuberculosis (причинител на  туберкулоза при хората) може да премине междувидовата бариера, но само малка част от случаите на туберкулоза при хора се дължат на него според CDC.

Българската БЦЖ ваксина съдържа щама Sofia SL 222. В имунизационния календар понастоящем има 4 дози БЦЖ (до 12.5.2017 дозите бяха 5), 3 след проверка за имунен отговор към предишна БЦЖ с вътрекожен туберкулинов тест Манту (с каквато единствена цел е в календара) и отрицателните се ваксинират.

Защитният ефект на ваксината трае в продължение на 10 години, но има ограничени доказателства в подкрепа на по-продължителна полза. Съществуват и ограничени доказателства за ефикасността на БЦЖ ваксинацията, когато се прилага при възрастни. Ваксината БЦЖ е ефективна при намаляване на заболеваемостта и смъртността при децата, но е по-малко полезна за предотвратяване на респираторно заболяване при възрастни.

Задължителни имунизации и реимунизации в България

Съгласно актуалния Имунизационен календар на Република България се провеждат задължителни профилактични имунизации и реимунизации на определена навършена възраст:

Имунизации

  • всички новородени се имунизират с ваксина срещу туберкулоза /БЦЖ/ и срещу хепатит Б до изписването им от родилния дом
  • от втори, трети и четвърти месец децата се ваксинират срещу дифтерия, тетанус, коклюш, полиомиелит, хемофилус инфлуенце тип Б инфекции и пневмококови инфекции, както и срещу хепатит Б, ако ваксината срещу хепатит Б е в състава на многокомпонентна ваксина
  • ако хепатит Б ваксината не е в състава на многокомпонентна ваксина, втора доза се прилага от първия месец и трета доза от шестия месец
  • между 7 и 10 месечна възраст на децата без белег от БЦЖ имунизацията в родилния дом се поставя БЦЖ ваксина след отрицателна туберкулинова проба
  • от тринадесетия месец децата се имунизират с комбинирана ваксина срещу морбили, рубеола и паротит

Реимунизации

  • от дванадесетия месец – реимунизация срещу пневмококови инфекции, но не по-рано от 6 месеца след прилагане на третия прием
  • от шестнадесетия месец – реимунизация срещу дифтерия, тетанус, коклюш, полиомиелит и хемофилус инфлуенце тип Б инфекции, но не по-рано от 12 месеца след прилагане на третия прием
  • на 6 г. възраст – реимунизация срещу дифтерия, тетанус, коклюш и полиомиелит
  • на 7 г. възраст – реимунизация срещу туберкулоза на лицата с отрицателна туберкулинова проба
  • на 11 г. възраст – реимунизация срещу туберкулоза на лицата с отрицателна туберкулинова проба
  • на 12 г. възраст – реимунизация срещу морбили, рубеола и паротит и реимунизация срещу тетанус и дифтерия
  • на 17 г. възраст – реимунизация срещу тетанус и дифтерия
  • при навършване на 25 години, както и на всеки 10 години след това – реимунизация срещу тетанус и дифтерия

При всички здравноосигурени лица с избран личен лекар задължителните имунизации и реимунизации се извършват от личния лекар след преглед в деня на ваксинирането и са безплатни за пациента. 

За здравноосигурени лица, които не са упражнили правото си на избор на личен лекар, задължителните имунизации и реимунизации могат да бъдат извършени безплатно в имунизационния кабинет на всяка Регионална здравна инспекция на територията на областните градове.

Препоръчителни имунизации

Освен задължителните, съществуват и т.нар. препоръчителни имунизации. Те се извършват по желание на пациента срещу заплащане. Прилагат се на пътуващи в региони, в които съществува повишен риск от заразяване с определени ваксинопредотвратими инфекции;  в региони, ендемични за дадените заболявания; на  лица в неимунизационна възраст с придружаващи заболявания и повишен риск от заразяване, и др.  Тук се включват ваксини срещу хепатит А, хепатит Б, грип, коремен тиф, бяс, жълта треска, ваксина срещу дифтерия, тетанус и коклюш (ацелуларна компонента) и с намалено антигенно съдържание на дифтерийната компонента, срещу морбили, паротит, рубеола, срещу менингококови, пневмококови, ротавирусни, хемофилус тип Б инфекции, инфекции с човешки папиломен вирус и др.


avatar