Проучване на „Галъп“: ГЕРБ със сериозна преднина,6 партии влизат в парламента

Проучване на „Галъп“: ГЕРБ със сериозна преднина,6 партии влизат в парламента

СПОДЕЛИ

ГЕРБ с отчетлива разлика на парламентарните избори.Това показва последното проучване на „Галъп интернешънъл“направено по поръчка на OFFNews.bg и проведено сред 1081 пълнолетни българи, в периода 23-31 октомври.

Ако парламентарните избори бяха в края на октомври, електоралните нагласи щяха да изглеждат така:

Ако вотът за парламент беше в края на октомври, за ГЕРБ-СДС биха гласували 24,2%. Втората позиция е за БСП с 15,7%, а на трето място се нарежда „Продължаваме промяната“ с 13,7%. Следват „Има такъв народ“ – 11,3%, ДПС – 11,1%, и „Демократична България“ – 9,8%.

Под 4-процентовата бариера за влизане в Народното събрание остават „Възраждане“ с 3,3%, „Изправи се.БГ! Ние идваме!“ с 3,1% и ВМРО с 2,3%. За други политически формации биха гласували 5,5%.

58,2% заявяват, че със сигурност ще гласуват за парламент, а друти 20% по-скоро ще гласуват. От тези общо 78,2%, които заявяват желание да упражнят правото си на глас, около 1/5 все още не са решили зкоя партия да подкрепят.

Ако изборите за президент и вицепрезидент бяха в последната седмица на октомври, за Румен Радев биха гласували 47,6% от гласуващите, за Анастас Герджиков – 25,1%, за Мустафа Карадайъ – 8,5%, за Лозан Панов – 5,7%, за Костадин Костадинов – 3,3%. Сред останалите кандидати личат имената на Милен Михов – 1,4% и на Луна Йорданова – 1,1%. С „Не подкрепям никого“ биха гласували 2,5%, а за други кандидати – 4,8%.

От последната седмица на кампанията зависи дали подкрепата за Радев ще е под или над ръба за евентуална победа от първи тур.Според „Галъп“ обаче ситуацията около зелените сертификати и други проблеми би могла да прати изборите и във втори тур. Моментна снимка показва, че на евентуален балотаж Радев би срещнал Анастас Герджиков.

Проучването е направено от „Галъп интернешънъл“ по поръчка на OFFNews.bg и е проведено сред 1081 пълнолетни българи, в периода 23-31 октомври.

Извадката е представителна за пълнолетното население на страната. Изследването е проведено между 23 и 31 октомври, сред 1081 души по метода „лице в лице“. Абсолютната максимална грешка е ±3,0% при 50% дялове. 1% от цялата извадка се равнява на около 55 хиляди души.

avatar