Правителството на Кирил Петков падна, какво следва?

Правителството на Кирил Петков падна, какво следва?

СПОДЕЛИ
Снимка: БГНЕС

Правителството на Кирил Петков не оцеля вота на недоверие, внесен от опозицията. 123 депутати гласуваха „за“ вота срещу 115 депутати „против“.

От 239 гласували на заседанието се регистрираха 181 депутати – 67 от ПП, 59 от ГЕРБ-СДС 34 от БСП 26 от ДПС, 16 от ДБ и 13 от „Възраждане“.

Беше чест за мен да водя правителство, което беше свалено от г-н Пеевски, от г-н Борисов, от Слави Трифонов и от г-жа Митрофанова. Този вот е една малка стъпка от един много дълъг път. Това, което те не разбраха е, че не могат да спечелят българския народ. Обещаваме, че ние ще продължим в тази битка да отвоюваме държавата си и един ден ще имаме България без задкулисие, без мафия – една успешна европейска държава. Благодаря ви!“, заяви премиерът Кирил Петков след гласуването.

Какво следва?

Сега предстои правителството да подаде оставка. Президентът трябва да започне консултации с партиите в Народното събрание. Следва връчване на първия проучвателен мандат на най-голямата политическа сила – „Продължаваме Промяната”. Те имат 7 дни да съберат мнозинство.

Ако мандатът бъде върнат, държавният глава отново няма определен ограничаващ срок за консултациите. Втората партия, която ще получи мандат – в случая ГЕРБ, също ще има 7 дни. Ако и те го върнат, Радев вече ще разполага със 7 дни, за да избере третата партия, която да опита да състави кабинет.

При изчерпване на възможностите, следва назначаване на служебно правителство. Дотогава управлява правителството в оставка. Предвид процедурите, експерти изчисляват, че предсрочни избори могат да се проведат най-рано през август, но заради сезона на отпуските се очаква вотът да бъде насрочен за септември или октомври.

avatar