Прахът от Сахара е опасен за здравето ни

Прахът от Сахара е опасен за здравето ни

СПОДЕЛИ

През следващите няколко дни атмосферата над България ще е наситена с прах от пустините на Северна Африка.Най-силно ще бъде влиянието на явлението в нашата страня на 6 октомври в Западна и Централна България.

До средата на седмицата въздухът ще е запрашен, а видимостта намалена. Облакът, който ще засегне обширни райони чак до страните в Северна Европа ще се изтегли постепенно на югоизток с нахлуването на по-студен въздух.

Здравните специалисти препоръчват като превантивна мярка хората с белодробни проблеми да не излизат на открито или пък да използват предпазни маски.

Прогнозна карта: MeteoBalkans

Основното движение на пясъка от Сахара, най-големият източник на фини прахови частици в света, е към Северна Америка. Именно там респираторните заболявания са сред основните причини за смъртност на населението.

Фините прахови частици сериозно дразнят и увреждат белите дробове. Колкото по-замърсен с тях е въздухът, толкова по-рисково е и за новородените да оцелеят през първата си година живот, показват изследвания. На места като Пуерто Рико в последно време дори затворените прозорци не могат да спрат замърсяването на въздуха, предава National Geographic.

Учените отдавна алармират, че дишането на фини частици е вредно за белите дробове.

От най-голямо значение за общественото здраве са частиците, които са достатъчно малки, за да се вдишат в най-дълбоките части на белия дроб. Тези частици са с диаметър под 10 микрона (приблизително 1/7 от дебелината на човешки косъм) и са дефинирани като РМ10. Те са смес от материали, които могат да включват дим, сажди, прах, сол, киселини и метали.

PM10 са сред най-вредните от всички замърсители на въздуха.

Какво може да ни причинят фините прахови частици ?

Затрудняват дълбокото и енергично дишане
Причиняват недостиг на въздух и болка при дълбоко дишане
Причиняват кашлица и възпалено, раздразнено гърло
Възпаляват и увреждат дихателните пътища
Увеличават риска от белодробни заболявания, като астма емфизем и хроничен бронхит
Увеличават честотата на астматичните пристъпи
Правят белите дробове по-податливи на инфекции

Мръсният въздух се превръща във все по-голяма заплаха за планетата ни: годишно над три милиона души стават негова жертва. Според СЗО, именно замърсеният въздух причинява най-много заболявания и смърт.

Според нормите на Световната здравна организация, замърсяването с фини прахови частици не бива да надвишава 20 микрограма на кубически метър въздух, а при още по-финия и по-опасен прах допустимата граница е не повече от 10 микрограма на кубически метър.

Дълбок пренос на по-гореща в.маса е комбинирана и с високо съдържание на пустинен прах от Сахара.Тези частици са …

Gepostet von Meteo Balkans am Montag, 5. Oktober 2020
avatar