Повечето мартениците на пазара са китайски

Повечето мартениците на пазара са китайски

СПОДЕЛИ

Мартениците внос от Китай обикновено струват по-малко

Няма никакво съмнение ,че 90% мартеници на пазара са произведени в Китай. Предимно са като гривна за ръката и са покрити с пластмасови сенци,коментират запознати .

Въпреки по-високата цена на български мартеници, клиентите ги предпочитат. Затова много търговци купуват произведени в Китай евтини пластмасови мартеници и ги преопаковат с цел печалба.

Не е тайна, че търговците предпочитат да внасят стоката си от Китай и Турция. Но в изработването на мартениците от един чужд етнос се влага и чужда идентичност.


Много китайски мартенички са изработени, от тънки кожени лентички и начинът, по който те са оплетени, показва, че китайците дълбоко не разбират българската първомартенска образност и защо точно по този начин е направена нашата мартеница и какво трябва да означава тя. Разлика в качеството няма, но и с просто око може да се различни българската от китайската мартеница.

Ако ви предложат гривни във вид на телени пръчици, обшити с плюш, почти сигурно е, че те не са български.

Турските мартеници също се различават – по изобилието от вплетени златни конци в тях.

Много са  търговците, които предлагат ръчно изработени  амулети  за здраве и по думите им това им отнема много време. За съжаление обаче ръчният труд е и по-скъп, а клиентите предпочитат по-евтините модели, които в повечето случаи са китайско производство.

Мартеници изработени от вълна, коприна и памучни конци са най-
търсени на пазара


Скорост набират и мартениците тип хендмейд. Такива артикули често излизат по-скъпо, като причина за това е бутиковият им вид и уникалната изработка. Ръчно правена продукция се предлага както от традиционно усукани конци, така и от жива вълна или дори шума. А любители на хендмейд изкуството се оказва гледат с добро око на тенденцията за избор на естествени материали в изработката на мартеници.

avatar