Полицаите се готвят пак да протестират

Полицаите се готвят пак да протестират

СПОДЕЛИ
Снимка:Архив

Най-големият синдикат в МВР е в протестна готовност и започва обсъждане на ефективни протестни действия,съобщи БНР. Причината е системна невъзможност на правната дирекция в министерството да предложи адекватни решения на дългогодишни решения на работещите в системата на МВР. 

Министърът на вътрешните работи беше изготвил проект за наредба, съгласувана със синдикалните организации, съгласно която увеличението на възнагражденията на служителите от началото на тази година трябваше да стане с еднаква сума за всички„, обясни в „Преди всички“ Валентин Попов, председател на Синдикалната федерация на служителите на МВР. 

По думите му се е наложило с намесата на правната дирекция в МВР този проект да бъде изменен и увеличението е станало с еднакъв процент за всички:

„Което означава, че сумите, които получиха колегите, бяха различни. Едно е 10% от 500 лв. и доста по-различно е 10% от 1000 лева“. 

Според Попов ръководството на МВР е запознато с недоволството на служителите. От синдиката очакват разговори да се проведат още тази седмица.

Ето какво считат от Синдикалната федерация на МВР

Поради крайно неудовлетворителен отговор от страна на ръководството на Министерството на вътрешните работи СФСМВР е принудена да обяви протестна готовност и на заседание на Федеративния съвет да обсъди възможностите за провеждане на ефективни протестни действия.

Без да поставя под въпрос правомощията на министъра на вътрешните работи по отношение на кадровата политика и управлението на системата, СФСМВР счита, че има достатъчно основания да настоява за промени в ръководството на Дирекция „Правно-нормативна дейност“. Федерацията информира, че въпреки положените през последните години усилия, нейните членове и всички служители в МВР продължават системно да са потърпевши от неспособността на Дирекция „Правно-нормативна дейност“ да предложи на ръководството на Министерството адекватни решения на проблеми, засягащи пряко професионални и икономически интереси на служителите.

Няколко примера:

1. На базата на необективно правно становище беше манипулативно наложено решение за повишаване на основните заплати за 2020 г. след неоснователно от юридическа гледна точка позоваване на макрорамката на републиканския бюджет и политиката по доходите на правителството.

2. Липсва обосновано и обективно становище по заплащането на извънредния труд, положен от служители, работещи на ненормиран работен ден.

3. Липсва обективно правно становище по приравняване на положен от служителите нощен труд към дневен и съответното заплащане за това, въпреки налична в достатъчен обем съдебна практика в полза на служителите.

4. Липсва желание или компетентност да се прецизира регламентацията на правоотношенията на държавните служители със статут по Закона за държавния служител.

5. Липсва обективно и всеобхватно правно становище, което еднозначно да определя статута на служителите на МВР, които се явяват като вещи лица в съдебни заседания за защита на изготвени от тях експертизи.

От СФСМВР поясниха, че са готови да предоставят аргументи и доказателства в подкрепа на изложените примери.

За липсата на адекватни предложения към ръководството на МВР, които биха помогнали да се избегнат подобни конфликтни ситуации, пряка отговорност носи ръководството на дирекция „Правно-нормативна дейност“ и г-жа Росица Грудева в качеството си на неин директор. СФСМВР призовава министъра на вътрешните работи във възможно нaй-кратък срок да започне официални преговори с цел търсене на взаимно приемлив изход от създалата се ситуация.

Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments